Kapat

Kolay Çok Amaçlı Askı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kolay Çok Amaçlı Askı Yapımı

Evlerimizin kurtarıcısı görevindeki askılar, birçok eşyamızı depolamamızı ve toparlamamızı sağlar. Genelde girişte ve kapı arkalarında sıkça kullanılan kıyafet askıları ve takılarınızı toparlamanızda yardımcı olan takı ve aksesuar askıları en çok tercih edilen askılar arasındadır. Evinizde bulunan malzemelerde yapabileceğiniz, yapımı oldukça basit olan ve görünüm açısından hazır askıları aratmayan kolay askı modeli sayesinde birçok eşyanızı düzenli bir hale sokabilirsiniz. Size yapımını anlatacağımız kolay askı, ayrıca çok amaçlı kullanım olanağı da sunuyor. Bu basit askıyı yaptıktan sonra ister kıyafetlerinizi, ister takılarınızı, isterseniz de mutfak ya da banyoda kullanarak havlularınızı asın. Kolay çok amaçlı askı yapımı için size gereken malzemeler:

-İnce bir tahta parçası,
-Birkaç adet şişe mantarı,
-Dilediğiniz renkte iki ahşap boyası,
-Askıyı duvara asmak için arkasına takılacak bir askı aparatı,
-Kuvvetli bir yapıştırıcı ya da silikon,
-Boya işlemi için kullanacağınız bir fırça.

Kolay Çok Amaçlı Askı Yapımı

Evinizde içtiğiniz içeceklerden artan şişe mantarlarını atmayıp biriktirerek, bu dekoratif askıya sahip olabilirsiniz. İlk işlem olarak, ahşap parçasını seçtiğiniz boya yardımıyla boyayın. Ahşap kısım için tercih edeceğiniz boya, eskitme ahşap boyası ya da siyah, kahve, beyaz gibi nötr renklerde olursa askınız görsel açıdan daha iyi olacaktır. Ahşap parçasını kurumaya bıraktıktan sonra sıra mantarlarınızı boyamaya geldi. Şişe mantarları için tercih ettiğiniz ikinci renk boyayla da tek tek şişe mantarlarını boyayın ve onları da kurumaya bırakın. Ahşap parçası için daha düz bir renk tercih ettiğinizden dolayı; şişe mantarları için daha çok dikkat çeken, canlı renklerde bir boya tercih etmenizi öneririz. Böylece ilk bakışta dikkat çeken, renkli ve eğlenceli bir askınız olacaktır.

Kolay Çok Amaçlı Askı Yapımı

Boyadığınız parçaların iyice kuruduğundan emin olduktan sonra (Takriben birkaç saat sonra), Artık onları birleştirme işlemine geçebilirsiniz. Seçtiğiniz güçlü yapıştırıcı ya da silikon yardımıyla şişe mantarlarını tek tek ahşap parçaya takın. Şişe mantarlarının eşit aralıklarda ve paralel olarak yapıştığına dikkat edin.

Kolay Çok Amaçlı Askı Yapımı

Bütün şişe mantarlarını yapıştırdıktan sonra askınızı birkaç dakika daha kurumaya bırakın. Sıra son aşamaya geldi bile. Burada da tercih size kalıyor: Askınızı duvara asmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. İlk olarak, hazır bulunan askı aparatlarından edinip onları askınıza monte edebilir ve duvara o şekilde takılmasını sağlayabilirsiniz. Kendi evinizde oturuyorsanız, askıyı güçlü yapıştırıcılar sayesinde istediğiniz yüzeye yapıştırabilirsiniz. Daha basit bir yöntem arıyorsanız; askınızın arka kısmına karşılıklı olarak iki köşeye küçük iki çivi çakabilir ve o çivilerin arasına bir adet tel ya da ip gererek, duvara çaktığınız çivinin üstüne takmak için çerçeve askısı formunda bir ayrıntı da hazırlayabilirsiniz.

Kolay Çok Amaçlı Askı Yapımı

Askınız bitti bile! Bu portatif askı, çok ağır şeyleri taşıyamayabilir; o nedenle en yaygın kullanım şekli olan takı askısı olarak kullanmanızı öneririz. Aynı şekilde mutfakta bez ve havlularınızı ya da banyoda küçük havlularınızı asmak için de bu askıyı tercih edebilirsiniz.