Kapat

Kolay Uçan Balon Yapılışı

Anasayfa
Okul Öncesi Kolay Uçan Balon Yapılışı

Uçan balon yapımı, yapılışı zor olan uğraşlardan bir tanesidir. Çünkü en net uçan balon yapılışı, ancak helyum gazının kullanılması ile olacaktır. Bu da çok maliyeti fazla olan bir durumdur. Çocukların kendi balonlarını kendilerinin hazırlayıp uçurması çok eğlenceli ve keyif verici bir durum olmaktadır. Uçan balon nasıl yapılır? Uçan balon yapmak için gerekli olan malzemeler;

  • Sirke,
  • 1 adet plastik şişe,
  • 1 adet balon,
  • Karbonat,

Uçan Balon Yapımı 1

Öncelikle seçmiş olduğunuz pet şişesinin içerisine bir miktar sirke dökün. Burada her türlü sirke denenebilir. Fakat sonucun en iyisi olmasını istiyorsanız beyaz sirke kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Sirke metal kaplara bazı zararlar verebileceğinden burada plastik şişelerden faydalanmak gerekir.

Uçan Balon Yapımı 2

Daha sonra ağzı gevşetilmiş balon içerisine bir kaşık kadar karbonat koyun. Bunun için ince uçlu hunilerden faydalanabilirsiniz. Kullanılacak balonun rengi veya şekli önemli değildir. İstenilen renk veya boyuttaki balon kullanılabilir.

Uçan Balon Yapımı 3

İçi karbonat dolu olan balonu, karbonatı şişeye dökmeyecek şekilde şişenin ağzına gerin.

Uçan Balon Yapımı 4

Son olarak kendinizi ayarladığınız zaman şişenin üzerine doğru yavaşça balonu kaldırın. Bu tepkime içerisinde karbondioksit gazı açığa çıkıyor ve dışarı hava çıkamadığı için balonun büyümesine engel olunamıyor. İki malzemeyi karıştırmak için hafifçe salladığınız zaman bu muhteşem sonucu görebileceksiniz.