Kapat

Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı
Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

Kitaplar, her zaman en büyük öğreticiler olmuştur. Özellikle çocuk yaşta kitap okumanın önemi, gelişim açısından çok büyüktür. Bunun yanında, daha küçük yaştaki çocukların motor becerilerini ve gelişimini olumlu yönde etkilemesi açısından, onlara uygun olan oyun kitapları da piyasada vardır. Bu tarz kitaplar genelde normal kitaplardan çok daha fazla pahalıdır. Küçük yaşta bir çocuğunuz varsa; gönül rahatlığıyla bırakıp oynamasını sağlayabileceğiniz, kumaştan ve yumuşacık, ona zarar vermeyecek ve aksine gelişimini olumlu yönde etkileyecek, eğlendiren ve öğreten bir oyun kitabı yapmaya ne dersiniz? Bir dikiş makineniz ya da dikiş yeteneğiniz, biraz da kumaşınız varsa kolaylıkla bu kitabı yapabilirsiniz.

Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

Bu oyun kitabı için birçok farklı kumaşa, keçeye, lastik ve düğmeye, küçük dikiş aksesuarlarına, cırt cırta vs. ihtiyacınız var. Bu nedenle, her sayfayı anlatırken ona özel malzemeleri de orada sayalım.

İlk sayfa; çocuğunuzun bebeğini giydireceği sayfa olacak. Seçtiğiniz fon kumaşın üstüne iki bir komidin yapmak için dikdörtgen, ayaklı bir kumaş kesip dikin. Üzerine iki adet kahverengi kumaştan kare çekmece yapın ve çekmecelerin sadece üç kenarını dikip üstlerini açık bırakın. Dolabın yanına ten rengi kumaş yardımıyla bir bebek dikin ve bebeğin iç çamaşırlarını da yapıp üzerine küçük cırt cırt takın. Bebeğin saçlarını da yaptıktan sonra dilediğiniz gibi birkaç parça kıyafet dikip onların arkasına da cırt cırt takın. Kıyafetleri dolabın çekmecelerine koyun ve çocuğunuz oyun oynarken kıyafetleri dolaptan alıp, cırt cırt yardımıyla bebeğine giydirsin!

Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

İkinci sayfa ise çamaşır makinesi bölümü: Yine seçtiğiniz fon kumaşın üzerine dikdörtgen, büyük bir çamaşır makinesi kesip dikin. Makinenin düğmeleri için gerçek düğme kullanabilirsiniz. Makine kapağı için Başka bir renkte  kumaş seçip yuvarlak bir şekil kesin ve ortasını oyduğunuz bu şeklin kenarına küçük bir çıtçıt dikip makinenin açılıp kapanmasını sağlayın. Eğer bulabilirseniz; şeffaf bir yuvarlak parçayı da kapağın ortasına dikebilirsiniz. Yan sayfaya da yine cırt cırt dikerek, buraya takılabilecek cırt cırtlı çoraplar yapıştırın ve çocuğunuz oynarken onları makinede yıkayıp geri takabilsin!

Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

Sonraki sayfa mutfak: Yine bir fon seçip üzerine fırın dikmeniz gerekiyor. Fırın için de görselde görüldüğü gibi bir şekil kesip dikişle hatlarını belli edebilirsiniz. Fırının açılıp kapanabilmesi için, ön kısmına ayrı dikdörtgen bir parçadan kapak dikin ve bu kapağı sadece alt kenarından fırına dikin. Açılıp kapanabilmesi için üstüne çıt çıt dikebilirsiniz. Yan sayfasına, üzerinde sayılar bulunan ve çocuğunuzun sayfa becerisini geliştirmeye yarayabilecek kek kalıpları dikin. Bu kalıpların içine sığabilecek kekler ve üzerilerine de düğme, boncuk gibi aksesuarlardan dikilmiş süsler yapın.
Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

Kitabınızın bir sonraki sayfasında bir surat var. Çocuğunuzun yüzdeki organları öğrenebilmesi için ona yardımcı olabilecek bu sayfa için de yine bir fon seçin ve üzerine bir yüz dikin. Bu yüzün tamamen boş olması gerekiyor; sadece ten renginde bir kafa silüeti olmalı. Göz, saç, burun ve dudak olan yerlere sadece cırt cırt dikin. Yan sayfaya bir cep dikerek içine koymak için yüz uzuvları dikmeniz gerekiyor. Farklı birkaç çeşit göz, saç, burun, dudak… Bu parçaların arkasına da cırt cırt dikerek, takılıp çıkarma özelliği sağlayın.

Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

Bu kitaba dilediğiniz sayfaları ekleyebilirsiniz. Örneğin; bu deniz altı sayfası. Mavi keçe kumaştan yapılan dalga formlarını üç tarafından kitaba dikin ve üzerlerini açık bırakın. Bu cep şeklindeki denizin içine saklayabileceğiniz balıklar, deniz yıldızları ve ahtapotlar dikin ve çocuğunuzun oynayıp eğlenebileceği bir sayfa hazırlayın.
Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

Bu kitap tamamen kumaştan olacak. Yaratıcılığınızı kullanıp daha farklı oyun sayfaları da ekleyebilirsiniz. Kitabı kapatmak için dışına yine keçe gibi sert bir kumaştan kapak hazırlayın ve bütün bu kitabı tam ortasından dikerek, kitap formuna sokun. Kapatıp açabilmek için de dışına bir düğme ve lastikten geçirme ipi yapabilirsiniz. İşte yapabileceğiniz diğer sayfalar:

Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı

“Kumaş Çocuk Kitabı Yapımı” üzerine 18 yorum

  1. SEBİLE MUTLU says:
    • Aslı says:
  2. nilgün says:
  3. ebru says:
  4. nurdan says:
  5. Aslı says:

Yorumlar kapalı.