Kapat

Kumaş Oyun Garajı Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Kumaş Oyun Garajı Yapımı
Kumaş Oyun Garajı Yapımı

Günümüzde sağlıksızlaşan yaşam koşulları, insanları daha organik ve doğal şeylere itiyor. Özellikle sağlıksız olan her şeyden uzak tutmaya çalıştığımız çocuklarımız için aldığımız oyuncaklar, genelde plastik ve sağlıksız şartlarda yapılmış oyuncaklar olabiliyor. Aslında en güzeli; çocuklarınızın güvenle ve mutlulukla oynayacağı oyuncakları kendiniz yapmanız. Bu, onlar için sağlıklı bir durum olduğu kadar hatırası olan değerli oyuncaklara sahip olmalarını da sağlayacak. Kız çocukları için kumaşlardan bir çok oyuncak dikiliyor; peki erkek çocuklar? Onlar için de basit ve harika bir fikrimiz var! Biraz dikiş yeteneği olan herkes, size anlatacağımız bu oyuncak araba garajını kolaylıkla yapacaktır. Bu küçük oyuncak araba garajı için gerekli olan tek şey; birçok kumaş ve iğne-iplik ya da dikiş makinesi. Kumaşları çocuğunuzun sevebileceğini renk ve desenlerde seçebilirsiniz. Gerçekçi olması açısından bizim seçimimiz şöyle:

-Fon için çimen görünümü verebilecek yeşil bir parça kumaş,
-Yol için gri ya da siyah bir kumaş,
-Arabaların garajı için farklı bir kumaş,
-Garaj üzerine numara verebilmek için açık renk bir kumaş,
-Yolun şeritleri için sarı, ince bir parça kumaş.

Kumaş Oyun Garajı Yapımı

Araba garajının fonu için yeşil ve dikdörtgen bir kumaş parçasını seçin ve ayırın. Yol için ayırdığınız gri ya da siyah tonlarındaki kumaştan, yeşil kumaşın boyuyla aynı olacak şekilde uzun, dikdörtgen bir parça kesin. Yolun şeritlerini oluşturması adına; ayırdığınız sarı, uzun parçadan dikdörtgen şeritler kesin ve yol parçasının ortasına aralıklı bir şekilde dikin.

Kumaş Oyun Garajı Yapımı

Yolun dikimi bitti bile. Şimdi sıra araba garajında: Garaj olacak kısım, çocuğunuzun küçük arabalarının sığabileceği boyutta ve yolun genişliğini geçmeyecek şekilde olmalıdır. Yine yolla aynı uzunlukta bir kumaşı, yolun iki katı civarı bir ende kesin ve ortadan ikiye katlayarak, aşağıda görüldüğü gibi oda oda dikin.

Kumaş Oyun Garajı Yapımı

Çocuğunuzun araba garajı neredeyse hazır! Garaj için ayırdığınız açık renk kumaştan numaralar kesin ve onları da oda oda diktiğiniz her yere bir tane denk gelecek şekilde dikin. Son olarak, yol ve garajın yeşil zemine dikimi kaldı. Yolu bir tarafa, garajı bir tarafa ortalayarak zemine dikin. Ayrıca bu dikiş esnasında yeşil zeminin etrafını da dikiş geçin ve bir de tam ortasından düz bir çizgi halinde alanı dikin. Kumaşın iki dış kenarına da artan kumaşlardan ip gibi bir şerit dikin. İşte araba garajı bitti!

Kumaş Oyun Garajı Yapımı

Bu garajın toplanıp kapanma özelliği de var! Garajı katlayıp, diktiğiniz ipleri birbirine bağlayarak bu oyuncağı her yere götürebilirsiniz. Dilerseniz; katlandığında güzel görünmesi için, artan kumaşlar yardımıyla dış kısmına da desenler yapabilirsiniz. Kumaş Oyun Garajı Yapımı