Kapat

Kurabiye Canavarı Halı ve Minder Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kurabiye Canavarı Halı ve Minder Yapımı

Uzun yıllar önce tanıştığımız ve hala oyuncaklarından baskılı kıyafetlerine kadar bir çok alanda varlığını sürdürmeye devam eden Susam Sokağı karakterleri arasında en çok sevilenlerden biri de Kurabiye Canavarı olmuştur. Sizin çocukluğunuzdan çocuklarınıza kadar gelmiş ve hala sevilen bir karakter olan Kurabiye Canavarı’nın yeri sizin için de ayrıysa; çocuk odalarına çok yakışacak ya da çocukluğunu hala kaybetmemiş olanlar için harika bir dekoratif görünüm sağlayacak olan bu peluş Kurabiye Canavarı halı ve yanında yer alan tamamlayıcı kurabiye minderler çok hoşunuza gidecek! Yapımı kolay olan Kurabiye Canavarı seti için ihtiyacınız olanların listesi aşağıda yer almaktadır.

Malzemeler:

-Lacivert tüylü peluş kumaş,
-Açık kahve ve koyu kahve tonlarında polar kumaş,
-İnce sünger elyaf,
-Beyaz yün,
-2 adet siyah düğme,
-Dikiş malzemeleri.

Halı Minder Yapımı 1

Kurabiye Canavarı kahramanı, her zaman elinde kurabiye tutuşu ve yeyişiyle bilinir. Bu nedenle Kurabiye Canavarı şeklindeki peluş halıyı yaparken, halının iki kenarından eller çıkacağını unutmamanız ve kesim işlemini ona göre yapmanız gerekir. Büyük lacivert peluş kumaşı açın ve ellerinizin üstünde, emekler pozisyonda kumaşın üstünde durun. Ellerinizin geldiği noktayı işaretleyin. Bir kağıt parçasına elinizin şeklini çizip kesin ve çıkarın. Az önce kumaşta işaretlediğiniz, ellerinizin geldiği noktalara bu el formundaki modellerinizi koyarak etrafını çizin. Bu işlemi kumaşın tersinden yapmayı aklınızdan çıkarmayın.

Halı Minder Yapımı 2

Ellerinizi çizdikten sonra, hafif eğim vererek yerde yatan bir Kurabiye Canavarı formu çizmeye çalışın. Bu aşama için aşağıdaki tam olarak kesilmiş halinin verildiği görselden yardım alabilirsiniz.

Halı Minder Yapımı 3

Kurabiye Canavarı’nı çizdikten sonra kesip çıkarın. Halınızın ana formu oluşmuş olacak. Bu işlemler sonucunda elinizdeki parça aşağıdaki görselde gördüğünüz form olmalı:

Halı Minder Yapımı 4

Kurabiye Canavarı’nın ana formu oluştuğuna göre, şimdi sırada kafasının yapım aşaması var. Bu aşama için bir yemek tabağını model olarak kullanabilirsiniz. Sünger elyafın üstüne koyacağınız yemek tabağının etrafını çizin ve oluşan yuvarlak süngeri kesip çıkarın. Aynı şekilde peluş kumaştan artan kısımlardan da bu yuvarlaktan biraz daha büyük bir yuvarlak kesin. Bu parçayı az önce yapmış olduğunuz ana parçanın kafa çıkıntısı kısmına, altına sünger elyafı koyarak dikin; Kurabiye Canavarı’nın kafası da oluşmuş olacak.

Halı Minder Yapımı 5

Canavarın son dokunuşları için; beyaz yünden yaptığınız iki eşit yuvarlak yumağı halının kafa bölgesine dikmeniz ve üstüne de göz bebeği gibi görünecek olan siyah düğmeleri ortalayarak eklemeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra halı bitmiş olacak.

Halı Minder Yapımı 6

Şimdi sırada kurabiye şeklindeki minderler var. Bu aşama için yine yemek tabağını model alarak kahve tonlarındaki kumaştan iki eşit yuvarlak parça kesmeniz gerekli.

Halı Minder Yapımı7

Kesip çıkardığınız bu parçalardan birinin üstüne, kahverengi kumaştan kestiğiniz parçaları gelişi güzel dikerek çikolata parçacıklı kurabiye görüntüsü verebilirsiniz.

Halı Minder Yapımı 8

Arasına sünger elyaf koyduğunuz iki parçayı birbirine dikin; minderiniz oluşmuş olacak. Bu minderlerden dilediğiniz kadar yapabilir, Kurabiye Canavarı halının üstüne koyarak dekoratif bir görüntü oluştururken aynı zamanda rahat bir oturma ortamı da elde edebilirsiniz.

Halı Minder Yapımı 9

Halı Minder Yapımı 10