Kapat

Kuşak Örgü Modeli ve Yapılışı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Kuşak Örgü Modeli ve Yapılışı

Bu örneğimiz tamamen lastikten oluşuyor ve arasına atılan kemerler örneğimizin modelini oluşturuyor olacak. Bunu örnek olarak da kullanabilirsiniz tam tersine düz öreceğiniz bir kazak ya da ceketin sadece lastik kısmında da kullanarak efekt verebilirsiniz. Çok güzel bir bere örneğidir aynı zamanda. Özellikle çocuk berelerinde başı ve kulakları lastikimsi dokusuyla sımsıkı sarmalar ve hiç üşütmez.

Malzemeler

3 No şiş   ( kalın bir ip seçtiyseniz şiş numaranızı da yükseltin )

Arzuya göre ip

Yapılışı

Bu örneğimiz sekizin katları ve ikişer kenar ilmek olarak başlanmalı. Yani toplam dört kenar ipliğimiz olacak. Biz gösterirken yirmi ilmek attık yani sekizin katı on altı ve artı dört ilmek attık. İlk olarak lastiğimizi oluşturuyoruz iki ters bir düz olarak üç sıra örüyoruz ve örneğimizi kuruyoruz. İlk kenar ilmeğimizi ördük ve iki ters örüyoruz ve altı tane ilmeğin sonunda boşluktan ipi çekip bulunduğumuz yere getiriyoruz sol şişe alıp düz olarak örüyoruz. Aradaki iki ters ilmeğimize kadar lastiğimizi örüyoruz. İki tersimizi ördükten sonra yine altı ilmek sayıp boşluktan ipi bulunduğumuz yere çekip sol şişe takıp düz örüyoruz. Bu sıradaki işlemimiz bu şekilde olacak.

Kuşak örgü modeli 1

Kuşak örgü modeli 2

Kuşak örgü modeli 3

Kuşak örgü modeli 4

Kuşak örgü modeli 5

Kuşak örgü modeli 6

Arka sırada komple lastiğimizi örüyoruz ve bunu üç sıra olarak devam ettiriyoruz. Örneğimizin ön yüzünde yine kaydırma nasıl yapılacak onu da gösterelim. Kenar ilmeğimizi alıp iki tane tersimizi örüyoruz. Altı tane örüp yine altı ilmek sayıp aradaki boşluktan ipimizi çekip sol şişe takıp iki ilmeği birden ters olarak örüyoruz.

Kuşak örgü modeli 7

Kuşak örgü modeli 8

Dediğimiz gibi çok kolay fakat zormuş gibi duran bu örneğimizle birçok şey örebilir örgü dünyanıza bunu da katabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin hanımlar.