Kapat

Maket Villa Pasta Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Maket Villa Pasta Yapımı

Özel günlerin vazgeçilmez tadı ve aynı zamanda kutlama aracı olan pastalar, şık ve gösterişli tasarımlarıyla herkesin dikkatini çeken detaylardır. Genelde farklı modellere sahip olduklarından kesmesi, servis edilmesi ve eşit bir dağılım sağlanması çok zor olan pastalar için son yıllarda farklı bir formül tercih ediliyor: Artık düğün, kutlama, doğum günü gibi özel günlerde maket parçalar kullanılıyor. Bu pastalar genelde gerçek pasta görünümünde olan ama yenilemeyen farklı bir tasarıma sahip oluyor ve konuklara başka, düz olan pasta dilimleri ikram ediliyor. Size yapımını anlatacağımız bu pastanın iç kısmı maket olsa da; dış tasarımında kullanılan her şey tamamen yenilebilir! Özel günlerde çocuklarınıza hediye edebileceğiniz bu güzel pastayla, çocuklarınız hem oyun oynayıp aynı zamanda yemek isteyecekler! Size gereken ana malzeme; hobi dükkanlarında ya da kırtasıyelerde bulabileceğiniz maket kartonu ve silikon. Bununla birlikte birçok farklı renkte şeker hamuruna, bisküvi ve jelibonlara da ihtiyacınız olacak. İlk önce maket kartonu ve silikon yardımıyla bu villanın iskelet kısmını ortaya çıkarmanız gerekiyor.

Maket Villa Pasta Yapımı 1

Taban kısmı için düz, büyük ve kalın bir parça bulmanız lazım. Bu parça için şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz: Birkaç 3 ya da 4 adet aynı boyutta maket kartonunu üst üste kenarlarından birbirine silikonların. Kenarları için de yine maket kartonunundan düz şeritler kesin ve düzgün bir görünüm için yukarıdaki gibi kenarlara yapıştırın. Üst üste yapıştırdığınız bu taban parçaları sizin işinize çok yarayacak çünkü en üste yapıştırdığınız parçaya, evin tam önüne denk gelecek şekilde bir havuz formu çizip maket bıçağı yardımıyla fazla bastırmadan kesin ve bu parçayı çıkarın. Evin yapımı için de kendi tasarımınızı tercih edebileceğiniz gibi yukarıdaki evi de uygulayabilirsiniz. İki küçük kenarı ve iki ana duvarı bulunan evi ve çatılarını birbirine yapıştırdıktan sonra yan duvarına garaj kısmı için bir  yatay ve bir çatı gibi görünecek parçayı silikon yardımıyla yapıştırabilirsiniz. Artık sıra dekorasyon kısmında. Size birçok farklı şeker ve bisküvi ürünü gerekecek. Bu malzemeleri yapım aşamasını anlatırken vereceğiz. Evinizin ana görünümü için farklı renklerde şeker hamurları tercih edebilirsiniz. Evin dış kısmı için düzgünce ve ince bir şekilde açtığınız düz renkli bir hamuru kullanabilir, evinizi tamamen onunla kaplayabilirsiniz. Zemin için de düz yeşil bir şeker hamurunu, evin garaj kısmının ve girişinin yolları için de önce beyaz bir şeker hamurunu tercih edin.

Maket Villa Pasta Yapımı 2

Evin çatı kısmı için de artık şeker hamuru parçalarını kullandıktan sonra, düz bisküvileri yukarıda gördüğünüz gibi çatı kiremiti formunda görünmesi adına birbirinin üstüne biraz gelecek şekilde hamura batırarak yapışmalarını sağlayın. Evin yolları için döşediğiniz beyaz şeker hamurunun üstüne, pasta malzemeleri satan dükkanlarda bulabileceğiniz, ganaj yapımında kullanılan yuvarlak çikolata parçalarını batırarak gerçekçi bir yol görünümü oluşturabilirsiniz. Evin kapısı için bakkallarda satılan çikolata barlarından birini, evin duvarlarının kenarına bitki görünümü vermesi için de çocukların dikkatini çekmek için şekillli üretilmiş çikolata ya da şekerlerden çiçek ya da yeşil bitkiler yapabilirsiniz.

Evin havuz için kestiğiniz kısmının etrafına gri şeker hamurundan bir parça koyarak havuzun taşlı dış kısmını, bahçe zeminini oluşturabilir, üstünü kürdan yardımıyla taş şeklinde çizebilirsiniz. Ardından da havuzun dış hattına beyaz şeker hamurundan yaptığınız yuvarlak topları yapıştırarak taşları oluşturabilirsiniz. Gri taş zemine birkaç tel parçasını batırın ve ardından bakkallarda bulabileceğiniz Rulokat bisküvileri deliklerinden tellere geçirin. Üstü için de yeşil şeker hamurundan palmiye yaprağı formları oluşturun ve uç kısımlarına tel batırarak ardından Rulokat kısmın ortasına telleri sokun. İşte evinizin palmiye ağaçları da hazır! Çikolata kaplamasız gofretlerden bir tanesini havuzun atlama tahtası olarak aşağıdaki gibi takın.

Maket Villa Pasta Yapımı 3

Maket Villa Pasta Yapımı 4

Ağaç diplerinde dekoratif bir görünüm oluşturmak için her yerde bulabileceğiniz çakıl çikolataları tercih edebilirsiniz. Yeşil kısımda gerçekçi çimen görüntüsü için; yine pasta malzemeleri arasında yer alan ve çok kullanılan kurt çikolataların yeşil tonlarında olanlarını kullanabilir, yeşil zemine olduğu gibi bu çikolataları yayabilirsiniz. Artık maket ev pastanız bitmek üzere; son olarak havuzu da yapmanız gerekiyor. Havuz yapımı için mavi jöleyi tercih ederek oldukça gerçekçi bir görünüm oluşturabilirsiniz. Evinizi dilediğiniz gibi her türlü şeker, çikolata, gofret, bisküvi gibi market ürünlerini kullanarak dekore edebilirsiniz; bu tamamen hayal gücünüze kalmış. Artık ev bitti; son olarak evin garaj kısmına çocuklarınızın küçük bir oyuncak arabasını koyabilirsiniz. Bu evin dışı tamamen yenilebilir olmakla birlikte günümüzün modası maket pasta modellerine de tamamen uygun ve oldukça gerçekçi görünüyor. Tüm misafirleriniz bu pastaya bayılacak! Özellikle de çocuklar hem oynayabilecekleri, oynarken de yiyebilecekleri bir evleri oldukları için çok mutlu olacak!

Maket Villa Pasta Yapımı 5

Yeteneğiniz varsa; evin iç kısmındaki iskeletini maket kartonu yerinekek parçalarından yaparak her şeyiyle tamamen yenilebilir bir pasta da oluşturabilirsiniz; tercih sizin.

Maket Villa Pasta Yapımı 6

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir