Kapat

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Mantar Kapı Tutacağı Yapımı

Yaz geliyor; artık tüm pencere ve kapılar yavaş yavaş açılmaya başladı. Rüzgar yüzünden çarpan kapılardan bıktıysanız, hem kapılarınızı tutacak hem de evinize dekoratif açıdan katkıda bulunacak bir alternatif istiyorsanız; bu mantar şeklindeki kapı önü ağırlığı tam size göre! Piyasada bulunan pahalı kapı tutacakları yerine evde kendiniz kolaylıkla yapabileceğiniz, ayrıca doğal ve sevimli görünümüyle özellikle çocuk odalarında da tercih edebileceğiniz bu mantar kapı tutacağına herkes bayılacak. Dilerseniz içine ağırlık koyarak kapı önü ağırlığı yapabileceğiniz gibi, dilerseniz oyuncak ya da dekoratif bir süs olarak da tercih edebileceğiniz mantar kapı tutacağı için gerekli olan malzemeler şöyle:

Malzemeler:

-Kırmızı, beyaz ve yeşil renklerde kalın keçe kumaş,
-Elyaf,
-Dikiş malzemeleri,
-Kapı tutacağı yapacaksanız; içinin ağırlığında yardımcı olacak ağır malzemeler. (Dilerseniz dekoratif amaçlı üretilen saksı taşlarını, dilerseniz kullanmadığınız ağır objeleri ya da bakliyat gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.)

Kumaşlarınızı hazırladıktan sonra, görselde gördüğünüz şekilleri kesmeniz gerekiyor: Eşit şekilde kesilmiş hafif oval inen eğimli, taban kısmının tam ortasında dışa doğru uzanan küçük bir üçgen olan 4 adet kırmızı üçgen parça. Üçgenleri yanyana birbirine diktiğinizde alt kısmını tamamen kapatacak genişlikte yuvarlak, ortası delik bir beyaz parça. Hafif eğimli ve uzun bir beyaz dikdörtgen. Son olarak bir büyük, diğerleri farklı küçük boyutlarda olan beyaz yuvarlaklar.

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı 1

İlk önce kestiğiniz üçgenleri ikişerli halde, tek kenarlarından birbirine dikin.

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı 2

Ardından, aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi üçgen bir çatı formu oluşturacak şekilde ikişerli üçgenlerinizi bütün kenarlarından birbirine dikin.

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı 3

Son olarak kesmiş olduğunuz delikli yuvarlak beyaz parçayı da bu çatı görünümlü kırmızı parçanın altına, aşağıda göreceğiniz gibi dikin. Kesmiş olduğunuz eğimli dikdörtgen parçayı da silindir haline getirip bu deliğe diktiğinizde, mantar şekli ortaya çıkmış olacaktır.

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı 4

Diktiğiniz bu mantarı ters yüz edin; üstü eğimli bir mantar meydana gelecektir. İçini alabildiğine elyafla doldurun. Seçtiğiniz ağırlık yapıcı malzemeleri küçük bir keseye ya da poşede koyarak, elyafların arasına; mantarın gövde kısmına sokun ve elyaf koymaya devam edin. Son olarak biraz büyük olan yuvarlak beyaz parçayla mantarın altını kapatmak için dikim işlemi yapın.

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı 5

Sıra son işlemde: Mantarın üstünü süslemek için; az önce kesmiş olduğunuz büyüklü küçüklü benekleri ve yeşil keçeden keseceğiniz çimen formunu kullanmanız gerekiyor. Çimen formu için aşağıdaki görselden örnek alabilirsiniz: Üstü üçgen ve girintili çıkıntılı olan, altı hafif eğimli ve tek bir parça halinde kestiğiniz çimenlerinizi mantarın sapının en alt kısmına dikin. Benekleri de gelişi güzel, çeşitli aralıklarla mantarın kırmızı şapka kısmına dikin.

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı 6

Mantar kapı ağırlığınız bitti; kapılarınızın önünde doğal bir hava oluşturacak olan şirin mantar kapı tutucunuzu güle güle kullanın!

Mantar Kapı Tutacağı Yapımı 7