Kapat

Matruşka İğnelik Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Matruşka İğnelik Yapımı

Dikiş yapmak, en çok tercih edilen ve en çok olanağa sahip olan hobilerden biridir. Renkli ve desenli kumaşlar, ipler, farklı dikiş malzemeleri… Dikiş kutularında en çok kaybolan, en çok karışan, yerlere düşen ve tehlike oluşturan objeler şüphesiz ki iğnelerdir. İğneler, dağılıp kaybolmalarının yanı sıra elinize batabilir, evin içinde yere düşerek çocuklarınıza karşı da bir tehlike oluşturabilir. Bu yüzden en iyi depolanması gereken dikiş eşyaları iğnelerdir. Güzel bir iğnelik modeli sayesinde hem iğnelerinizi depolayabileceğiniz, hem de dikiş kutunuzda dikkat çekecek farklı bir tasarıma sahip olabilirsiniz. Bu matruşka formundaki iğnelik, hem hobiniz olan dikiş yöntemiyle yapabileceğiniz, hem de iğnelerinizi saklayabileceğiniz güzel bir modele sahip. Size gereken malzemelerse şöyle:

Malzemeler:

-Mavi keçe kumaş,
-Beyaz keçe kumaş,
-Mavi tonlarında desenli bir kumaş,
-Nakış ipi ve dikiş malzemeleri.
(Dilerseniz elinizdeki farklı renkte ve modeldeki kumaş ve keçeleri tercih edebilirsiniz. Bizim örneğimiz bu renkler üzerinden olduğu için anlatım da o yönde olacaktır; siz kendi kumaşlarınızın rengine göre yapımı düşünebilirsiniz.)

İlk olarak mavi keçe kumaştan, aşağıda da gördüğünüz gibi birbirine yapışık iki adet matruşka formu çıkarın. Bu iki parça, tam ortadan birbirlerine bitişik olmalıdır. İlk ikili matruşka formunu çıkardıktan sonra, onu model olarak kullanarak bir adet daha aynısından kesin. Yani elinizde iki adet, birbirine yapışık ikişerli matruşka formu olması gerekiyor.

Matruşka İğnelik Yapımı 1

Kestiğiniz bu iki parçadan birini alın ve dekoratif olarak süslemeye başlayın. Matruşkanın yuvarlak üst kısmına tam sığacak şekilde, renkli ve desenli kumaştan kestiğiniz baş örtüsü formunda bir parça oluşturun. Aşağıdaki görselden örnek alabilirsiniz. Bu parçayı matruşkanın üst kısmına, yani kafasına dikin. Ardından beyaz keçeden kestiğiniz küçük, yuvarlak bir parçayı alıp matruşkanın sevimli yüzünü oluşturun. Bu aşamada dilerseniz dekoratif kalemleri tercih edebilir, dilerseniz nakış yaparak da bir surat oluşturabilirsiniz. Matruşkanın kafasını da diktikten sonra, küçük bir kurdele ya da kumaş şerit parçasını alarak tam ortadan katlayıp iki yana açın ve matruşkanın örtüsünün ipi olarak kafasının alt kısmına dikin.

Matruşka İğnelik Yapımı 2

Ardından, matruşkanın örtüsünden kalan alt boş kısma nakış ipleriyle çiçek formu işleyin ve şerit dikiş halinde alt kısmına aşağıdaki görselde de olduğu gibi bir sıra çizin.

Matruşka İğnelik Yapımı 3

Şimdi sırada diğer parça var: Diğer boş parçayı alın ve sadece matruşkanın vücut bölgesine denk gelecek şekilde iki adet beyaz keçe kumaş parçası kesip aşağıdaki görselde olduğu gibi iki kısma da birer adet dikin. Bu beyaz keçe kısımlar, sizin iğnelerinizi takacağınız bölüm olacak ve iç kısımda kalacak.

Matruşka İğnelik Yapımı 4

Biraz önce yaptığınız her iki parçayı, bu beyaz kısımlar içte süslü kısım dışta kalacak şekilde birbirine dikin.

Matruşka İğnelik Yapımı 5

Bu matruşka iğnelik, bir nevi defter ya da cüzdan gibi kapanacak. Beyaz kısımlar üst üste gelecek şekilde iç kısımda kapanacak ve matruşkanın yüzünün olduğu kısım kapak olarak dışta kalacak. Son olarak bir kurdele ya da ip yardımıyla tam orta kısımdan, matruşkanın kapanması için ip dikin. Bu iplerin biri ön kısımda, biri arka kısımda olsun ve iğneliği kapadığınızda ipleri bağlayarak iğneliğin kapalı kalabilmesini sağlayın. İşte matruşka şeklindeki iğneliğiniz bitti; artık iğnelerinizi kaybetmeden, güvenle saklayabilirsiniz.

Matruşka İğnelik Yapımı 6

Matruşka İğnelik Yapımı 7