Kapat

Mendiller İle Dekoratif Tasarımlar

Anasayfa
Dekorasyon Mendiller İle Dekoratif Tasarımlar
Mendilleri Değerlendirme

Eski yıllarda çok kullanılan çiçekli, nakışlı, ipek mendiller günümüzde tercih edilmiyor. Eğer anılarına ve geçmişine bağlı biriyseniz bu fikirler sizi çok mutlu edecek çünkü tamamında eski mendil çeşitleri kullanılarak yapılan bu kendin yap fikirleri sayesinde anılarınızı ve geçmişinizi evinizde dekoratif objeler olarak kullanma şansını yakalayabileceksiniz. Sadece sandıklardan çıkaracağınız birkaç mendille bu fikirlerden dilediğinizi yapabilirsiniz.

Eski Mendillerden Çanta Yapımı

Eski Mendiller İle Çanta Yapımı

Eski mendilleri birbirine dikip içine farklı bir kumaştan astar yaparak, ahşap bir çanta sapını da kullanarak ve görseldeki aşamaları izleyerek nostaljik bir vintage çanta modeline sahip olabilirsiniz.

Eski Mendillerden Perde Yapımı

Eski Mendiller İle Perde Yapımı

Günümüzdeki pencereleri tamamen kapatan, iç karartıcı perde modası eskiden yoktu. Eski yıllarda özellikle mutfaklarda tercih edilen rustik perdeler daha revaçtaydı ve evlerin içine ferahlık katıyordu. Eğer bahçeli ya da manzaralı bir evde yaşıyorsanız; bu rustik fikri daha da çok hoşunuza gidecek. İncecik, desenli mendilleri pencerenizin genişliğinde yan yana birbirine diktikten sonra, arka kısımlarına içine rustik tahtası sığacak genişlikte bir kumaşı üst ve alt kısımlarından dikerek perde olarak kullanabilirsiniz.

Eski Mendillerden Dekoratif Taş Yapımı

Eski Mendiller İle Dekoratif Taş Yapımı

Eskiyen ya da lekelenen mendil ya da nakışlı örtüleri kesip, topladığınız taşların etrafına sararak ve alt kısmını yapıştırarak dekoratif taşlar elde edebilirsiniz. Hepsi bittiğinde bu taşları güzel bir kasenin içine koyarak masa üstlerinde sergileyebilirsiniz.

Eski Mendillerden Uzun Perde Yapımı

Eski Mendiller İle Uzun Perde Yapımı

Kısa perdeler yerine uzunlarını tercih ediyorsanız; birçok eski mendil ve örtüyü patchwork tarzında birbirine dikerek pencerenizde vintage bir doku elde edebilirsiniz.

Eski Mendillerden Koku Kesesi Yapımı

Eski Mendiller İle Koku Kesesi Yapımı

Eski mendillerinizden yapabileceğiniz bu fikir; özellikle nakışlı ve işlemeli modellerle daha harika görünüyor. Mendil yerine eski örtülerinizi de kullanabileceğiniz bu koku kesesi fikri için iki adet kare parça gerekiyor; parçaları tersten diktikten sonra yüzünü çevirin ve içine lavanta gibi güzel koku verici kurumuş bitkileri doldurun. Bu harika koku keselerini eski sandıklarınızda da kullanabilirsiniz.

Eski Mendillerden Zarf Yapımı

Eski Mendiller İle Zarf Yapımı

Eski mendil ve örtülerinizi zarf formuna getirdikten sonra, sadece üst kısmı ve kapağı açıkta kalacak şekilde her kenarını dikin. Elde ettiğiniz vintage zarfları dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz: Fotoğraflarınız, kitaplarınız, hediyeleriniz ya da bayramlarda sevdiklerinize vermeniz için  nostaljik bir detay olacaktır.

Eski Mendil ve Örtülerden Runner Yapımı

Eski Mendiller İle Runner Yapımı

Elinizde bulunan dantel, nakışlı, desenli, ipek gibi bütün mendil ve örtü parçalarını alıp görseldeki adımları izleyerek patchwork runnerlar yapabilir ve yemek masanızın üstünde dekoratif olarak kullanabilirsiniz.