Kapat

Meyve Şeklinde Kapı Önü Paspası Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Meyve Şeklinde Kapı Önü Paspası Yapımı

Evinizin içini dilediğinizce döşediniz ve enerjinizi yansıtacak, eğlenceli bir dekorasyon yaptınız; peki ya dışını? Sevdikleriniz ve misafirleriniz daha kapınızın önündeyken sizin sıcak ve neşeli yapınızı fark etsin, eviniz daha kapısında enerjiyle dolsun istemez misiniz? Kapı önünde kullanılan paspaslar, son yıllarda kullanım amaçlarının dışına çıkarak dekoratif amaçlı kullanılan nesnelere dönüştü. Birçok farklı materyalden yapılmış olan, birbirinden farklı desen ve şekilleri bulunan kapı önü paspasları; evinizin içi hakkında daha kapıdayken fikir verme niteliği de taşıyor. Kapınızın önü için dekoratif ve güzel bir paspas modeli arıyorsanız; eski paspasınızı değerlendirerek harika bir kapı önü paspas modeli yapabilirsiniz. Meyve şeklindeki bu kapı önü paspasları, baharın gelişine de çok yakışacak ve neşenizi çoğaltacaktır.

Meyve Şeklinde Kapı Önü Paspası Yapımı 1
Malzemeler:

-Eski bir kapı önü paspası, (Eskimiş bir kapı önü paspasınız varsa onu kullanabileceğiniz gibi, ucuz bir kapı önü paspası da satın alabilirsiniz. Hiçbirini bulamazsanız; eskimiş halı ya da halıfleks parçalarını bile tercih edebilirsiniz.)
-Renkli boyalar, (Karpuz yapımı için kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah boya gerekiyor. Eğer limon yapmak isterseniz de sarı ve beyaz renkteki boyalar yeterli olacaktır.)
-Kesici alet, fırça.

İlk önce karpuz şeklindeki kapı önü paspasının yapımını anlatalım: Bir kağıttan yarım daire şeklinde bir form kesin. Dilerseniz hiç model kesmeden, gözünüzle ayarlayarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Bu yarım dairenin taban kısmı, kapı önü paspasının uzunluğu kadar olacaktır. Eğer başka bir halı türünden yapıyorsanız; kapınızın uzunluğunu da baz alabilirsiniz. Çizdiğiniz modeli paspasın üstüne koyup etrafından çizin ve ardından keserek hafif yarım daire şeklindeki paspas formunu çıkarın. Az önce çizmiş olduğunuz modelin dış kısmından 2-3 santim civarı içeri kadar girerek, kağıdın içine bir yarım daire daha çizin ve çizdiğiniz çizgiden kesip iç kısmı attıktan sonra, dışta kalan birkaç santimlik kısmı alıp paspasın üstüne koyun. Ağırlık yapması için kağıdın üstüne de taş vb. gibi malzemeler koyun ve yarım daire şeklindeki paspasın açıkta kalan kısımlarını kırmızıya boyayıp kurumaya bırakın.

Meyve Şeklinde Kapı Önü Paspası Yapımı 2

Kırmızı kısım tamamen kuruduktan sonra, az önce kullandığınız kağıdı 1 santim civarı yukarı kaldırın ve yine üstüne ağırlık koyun. Az önce boyamış olduğunuz kırmızı kısmın üstüne de yarım daire şeklindeki model kağıdının çıkarıp attığınız kısmını koyun ve iki kağıdın arasında kalan bir santim civarı olan kısmı beyaza boyayın, ardından kurumaya bırakın. Bu kısım da iyice kuruduktan sonra, yine kağıdı alın ve kırmızı+ beyaz kısımların üstünü kapatıp dış kısmında kalan kabuk kısmını yeşile boyayıp kurumaya bırakın. Hepsi kuruduğunda karpuz şeklindeki paspasınız neredeyse tamamlanmış olacak; son işlem olarak karpuzun üstüne siyah çekirdeklerini de yaparak kurumaya bırakın ve kuruduktan sonra alıp kullanmaya başlayın.Meyve Şeklinde Kapı Önü Paspası Yapımı 3

Şimdi sırada limon görünümlü paspasın yapımı var: Yine aynı şekilde çizip kestiğiniz ve yarım daire oluşturduğunuz paspasın tamamını sarıya boyayın ve kurumaya bırakın. Paspas kuruduktan sonra, model kağıdından kestiğiniz 5 adet dilimi aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi paspasın üstüne koyun. Yarım dairenin yani limonun kabuğu olacak kısım için, az önce hazırladığınız yarım daire şablondan 1- 2 santimlik dış kısmı kesip paspasın üstüne koyun ve üzerlerine ağırlık koyarak kağıtları sabitledikten sonra açıkta kalan her alanı beyaza boyayın.

Meyve Şeklinde Kapı Önü Paspası Yapımı 4

Kuruduktan sonra limon paspasınız hazır olacak; artık kapınızın önüne serip misafirlerinizi güzel karşılayabilirsiniz. Meyve Şeklinde Kapı Önü Paspası Yapımı 5