Miniyatür Bahçeler

Son zamanlarda en çok dikkat çeken dekorasyon fikirlerinden biri de; saksılara ya da fanuslara yapılan küçük bahçelerdir. Minyatür bahçeler, genelde saksı çiçeklerinin altına, çiçeği ağaç olarak düşünerek yapılır. Küçük objelerle gerçekçi bir görünüm sergileyerek yapılan minyatür bahçeler, son yılların en çok tercih edilen hobileri arasındadır. Genelde Bonzai ağacı gibi küçük ve sanki büyük ağaçların bir minyatürü gibi görünen canlı bitkileri biraz daha büyük saksılara ekerek yapılan, farklı ve küçük materyallerle yaratıcı bir dünya oluşturulan bu minyatür bahçeler; hem canlı çiçek ve küçük ağaçlarınızın büyümeye devam etmesini, hem de altında dekoratif ve hayalgücünüzle oluşturduğunuz küçük bir dünyanın yaşamasını sağlıyor. Birbirinden farklı minyatür bahçe yapımı fikirlerine bir göz atalım:

Miniyatür Bahçeler 1

Bu merdivenli minyatür bahçeyi yapmak için; sağlam bir toprak saksının bir kenarını kırmanız gerekiyor. Kırdığınız yeri açık bırakarak, büyük ve üst parçayı aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi üst kısmı kapatmak için kullanın. Kalan küçük parçaları da aşağıdan başlayarak en üste kadar merdiven basamakları olarak, küçük aralıklarla kullanın. Kalan toprak kısımlar için otlar ve küçük bitkileri kullanabilirsiniz

Miniyatür Bahçeler 2

Dilerseniz; ardından küçük biblolar ve dekoratif ürünlerle saksıyı süsleyebilirsiniz.

Miniyatür Bahçeler 3

Dilerseniz; küçük çubukları boyayıp çit olarak da saksının üst kısmında kullanabilirsiniz.

Miniyatür Bahçeler 4

Daha doğal bir bahçe görünümü için; saksınızda küçük bir bağ oluşturabilirsiniz. Küçük bir ağaç gibi görünen bitkinizi seçtikten sonra, toprakla doldurduğunuz büyük saksıya çiçeği ekin. Yan kısımlarında çalı görünümü alacak başka küçük bitkiler de kullanabilirsiniz. Çöp sticklerden bir merdiven oluşturarak ağaca dayayabilir, mavi misket ya da süs çakıllarıyla küçük bir gölet görünümü oluşturabilirsiniz.

Miniyatür Bahçeler 5

Daha profesyonel bir görünüm için; küçük taş parçaları kullanarak taş döşenmiş, havuzlu bir bahçe görünümü de oluşturabilirsiniz.

Miniyatür Bahçeler 6

Sokaktan toplayabileceğiniz doğal taşlardan kayalı bir bahçe görünümü oluşturabilirsiniz. Yine kuru ağaç dallarını toplayarak küçük bir kulübe yapabilir, maket hamurundan oluşturacağınız küçük objelerle de dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Miniyatür Bahçeler 7
Miniyatür Bahçeler 9

Özel günlerde hediye etmek için; günün konseptine uygun bir dekorasyon oluşturacağınız minyatür bahçeleri de tercih edebilirsiniz. Mavi bir plastik bardağı biraz ezerek toprağa batırın ve havuz görünümü oluşturun. Küçük biblolar kullanarak bahçedeki insanları, bahçenin dekoratif objelerini oluşturun. Bir ip ve dekoratif desenli bantlar yardımıyla bayraklı bir süsleme oluşturun. Küçük bir doğum günü bahçesi, kır düğünü alanı gibi mekanlar oluşturduğunuz minyatür bahçeleri hediye edebilirsiniz.

Miniyatür Bahçeler 10

Yaratıcılığınızı kullanarak her türlü küçük objeyi bahçelerinizde kullanmanız mümkün: Çocuklarınızın oyuncak arabalarını ağacın altına park edilmiş görüntüsü için kullanabilir, ağaçlara salıncak kurabilir, pasta süslemesinde tercih edilen minyatür dekorları da olduğu gibi bahçenize taşıyabilirsiniz. Küçük bitkinizi gerçek bir ağaç olarak düşünün ve gerisini hayalgücünüze bırakın!

Miniyatür Bahçeler 11