Bebekler Neden Ağlar

  • 11 Şubat 2018
  • Bebekler Neden Ağlar için yorumlar kapalı
Bebekler Neden Ağlar

Her seferinde telaşlanmaya gerek yok. Bebeklerin tek iletişim yöntemi ağlamaktır. İlk 3 ayda günde 3 saat ağlayabilirler. Ağlaması 3 saati geçiyorsa ya da uslu bebeğiniz birden bire ağlamaya başladıysa sebebini araştırmalısınız.

Bebeğin ağlaması, ne istediğini ya da niye ağladığını bilmediğimiz zamanlar can sıkıcı ya da üzücü olabilir. Öncelikle kontrol etmeniz gereken şeyler, bir yerinin acıyıp acımadığı, altının kirli ya da karnının aç olup olmadığıdır.

Bunlara rağmen bebeğiniz susmuyorsa vücut ısısını kontrol etmelisiniz.

Ateşi normalden fazla ise doktora başvurmalı, normalden az ise ısıtmak için battaniyeye sarmalısınız. Bebeği sakinleştirmenin diğer yolu temiz havaya çıkarmak, kucağınıza alıp, sıkmadan göğsünüzde tutmaktır.

Yeni doğan bebekler, anne karnında dinledikleri kalp atışlarını yeniden duyduklarında sakinleşir. Göğsünüzde yatırarak bunu sağlayabilirsiniz.

Tüm çabalara rağmen bebeğiniz susmuyorsa veya uslu bebeğiniz bir anda ağlamaya başlıyorsa doktora başvurmalısınız.

Bebekler çoğu zaman yaşadıkları sancı veya ağrının işaretini de verirler. Ayakları karna doğru çekmek karın bölgesindeki bir rahatsızlığa işaret eder. Bebeğiniz gazını çıkarmakta zorlanıyor olabilir.

Bebekler öfke nöbetinden veya stresten de ağlayabilir. Kucağınıza alıp hafifçe sallamak, ninni söyleyerek sakinleştirmek, onu susturmanın yolu olabilir.

Uzmanlar ilk 3 ayı “dış dünyaya alışma dönemi” olarak tanımlıyor. Bu sürede bebeklerin sindirim ve sinir sistemi dış dünyaya uyum sağlamaya çalışıyor. Bazı bebekler uyum sağlamakta zorlanabilir ve ağlar.

Alışılmışın dışında bir ağlama sesini, diğerlerinden ayırt edebilirsiniz. Bu ağlamaya ishal, ateş veya kusma eşlik ediyorsa doktora danışmalısınız.

Hipertonik bebekler

Doğumundan sonra ilk haftalarda çok gergin ve huzursuz görünen bebeklerdir. Bebek her durumda rahatsız görünür, seslerden rahatsız olur, özellikle banyo sırasında ağlama krizi geçirir.

Hipertonik bebekler sık sık sancılanır ve uzun süre ağlar. Bu bebeklerin sakin, sessiz ortamlarda olması gerekir.

İnfantil Kolik bebekler

Çığlık çığlığa ağlayan ve sürekli kasılan bebek, İnfantil Kolik yaşıyor olabilir. Besin alerjisi, besin intoleransı yaşayan, anne karnında strese maruz kalan veya doğum kilosu düşük bebeklerde görülür.

Ağlama nöbetleri günün belli saatlerinde özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde yaşanır. Bu bebeklerin ağlaması ilk 3 ay ya da 6 ay içinde geçer.

ağlayan bebek

 Annenin beslenmesi önemli

Annenin tükettiği inek sütü, lahana, karnabahar, brokoli, turunçgiller, çikolata ve soğan gibi besinler, annenin sigara ve kahve kullanması İnfantil Koliği artırabilir. Besin alerjisi veya besin intoleransı olabileceği ihtimaline karşı emziren annenin beslenmesine kısıtlamalar getirilebilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
43 Sorgu Yapıldı. 0,883 Saniyede Olu