Bebeklerde İdrar Rengi

  • 12 Şubat 2018
  • Bebeklerde İdrar Rengi için yorumlar kapalı
Bebeklerde İdrar Rengi

Bebekler ilk doğduğu zamanda idrarını yaparlar. Bu idrar çok açık renkte ve kokusuzdur. Doğumdan sonraki ilk dakikalarda bebeğin idrar yapması gayet normal bir durumdur. Eğer bir bebek doğumunun ilk 24 saat içerisinde idrar yapmadıysa bu böbrek hastalıklarının habercisi olabilir. Aynı zamanda bebekler ilk günlerinde annelerinden yeterince anne sütü ememiyor ise buna bağlı olarak idrar miktarı azalır. Sağlıklı bir bebeğin idrarı ilk günlerinde suya yakın açık renkte, kokusuz ve berrak olur. Bazen bebeklerin idrar renkleri koyulaşabilir. Özellikle idrarda sarılığı olan bir bebek çok koyu renkte idrar çıkarıyorsa bu sarılığın nedeni karaciğerde veya safra yolları ile ilgili bir hastalık söz konusu olabilir. Bebeğinizin koyu renkli idrar yapması durumunda mutlaka doktorunuza başvurun. Bebeğinizin günde 3 -5 kez bezi ıslatacak şekilde idrar yapıyorsa bu her şeyin yolunda gittiğinin göstergesidir.

Bebeklerde İdrar Kokusu

Sağlıklı bir bebekte idrar rengi açık ve koku olmaz. Ancak bazı hastalık durumlarında bebeklerin idrarlarında koku gelebilir, hatta bir çok hastalığı idrar kokusu ile tecrübeli hekimler çözebilir. Terli ayak dediğimiz koku, pastırma kokusu dediğimiz koku veya fare kokusu gibi bir koku gibi kokular bebeğin sahip olduğu hastalıkların haberini verir. Bebeğinizin idrarında farklı bir koku hissettiğiniz zaman mutlaka doktorunuza başvurun. Eğer bebekler yeterince anne sütü almıyorsa, idrar koyu ve az miktarda çıkıyorsa ve idrar yaptıktan sonra bebeğin bezinde uzun süre beklemişse hazır bezlerin içinde idrarı hapseden kimyasallar da koku yapabilir.

Bebek

Bebeklerde Koyu Renk İdrar

Bebeklerin doğduktan sonraki ilk idrarları açık, berrak ve kokusuzdur. Sarılık olan bir bebekte bunun karaciğerden kaynaklandığını doktor bilir ve ona göre müdahale eder. Bazen vitamin kullanan bebeklerde de koyu renk idrar görülebilir. Bebeklerin kullandığı bazı ilaçlar idrarın rengini koyulaştırabilir. Bebeğinizin koyu renkli idrar yapması durumunda mutlaka doktorunuz haberdar edilmelidir. Eğer bebeğin genel durumu iyi değil, emmesi azalmış, mutsuz, ateşli durumlarında ise koyu idrarı ile beraber mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. 

 

Bebeklerin İdrarının Kırmızı Olması

Bebeklerde idrar renginin kırmızı olması pek nadir görülen bir durumdur. Ancan böbrekler ve idrar yolları ile ilgili bir hastalık ve kanama sonucunda idrar rengi kırmızı olabilir. Yoğun bakımda yatan doğum sırasında zorlanmış bebeklerde de nadir olsa da kırmızı renkli idrar görülebilir. Bunun dışında bazı idrar yolu enfeksiyonlarında idrar rengi kırmızı olabilir. Koyu renkli idrarı olan ve sarılığı devam eden bebekler bir çocuk doktoru tarafından görülmelidir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
44 Sorgu Yapıldı. 2,038 Saniyede Olu