Kapat

Modern Nihale Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Modern Nihale Yapımı

Artık evlerimizde kullandığımız her gerecin farklı bir tasarıma sahip olan, dikkat çeken modelini almaya çalışıyoruz. Siz de evinizdeki küçük detayların farklılığına önem veriyor, değişik ve modern tasarımları çok seviyorsanız; kendiniz almak yerine farklı dekoratif ürünleri ve kullanışlı gereçleri evde kendiniz de yapabilirsiniz: Bu modern nihale yapımı gibi. Yapımı çok basit olan bu modern görünüşlü nihale, evinizdeki modern ve değişik havaya uyum sağlayacaktır. İşte modern nihaleyi yapmaya başlamadan önce temin etmeniz gerekenler:

Malzemeler:

-Ahşap silindirler, (Bu parçaların hepsi eşit boyutta olmalı: Yaklaşık 30 cm. Civarı olacak 10 adet ahşap silindir parçaya ihtiyacınız var.)
-Kırmızı ve lila renklerinde ahşap boyası ve fırça,
-Lacivert kalın ip,
-Matkap,
-Cetvel.

Modern Nihale Yapımı 1

Tasarımda kullanılan renkleri siz dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Malzemeleri hazırladıktan sonra artık yapım işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak, cetvel yardımıyla bütün ahşap parçaları ölçüp dış kısımlarından 5-6 santim civarı içeride olan orta noktayı işaretlemeniz gerekiyor. Her parça için her iki kenarından da aynı şekilde ölçüp tam ortaya nokta koyduktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Modern Nihale Yapımı 2

Parçaların her iki kenarından da koyduğunuz noktaları ince matkap ucu yardımıyla delin. Bu işlem için yardım alabilirsiniz.

Modern Nihale Yapımı 3

Bütün parçaları iki delik şeklinde deldikten sonra şimdi sırada hepsini boyama işlemi var. Boyama işlemini yaparken bir parçayı ham ahşap olarak bırakıp bir adet parçayı kırmızı renkte boyayın ve geri kalan bütün ahşap parçaları lila renkte boyayın. Bunun yerine sadece bir tanesini kırmızı, bir tanesini de lila renkte boyayıp geri kalanları ham ahşap halinde de bırakabilirsiniz. Bu tarzda olacak kendi tasarımınızı yapabilirsiniz fakat küçük detayları ve farklı renkleri bir arada kullanmayı unutmayın. Bütün parçaları boyadıktan sonra kurumaya bırakın.

Modern Nihale Yapımı 4

Bütün parçaların kuruduğundan emin olduktan sonra, hepsini alın ve delikleri yan yana gelecek şekilde bütün parçaları yan yana koyun. Bu sıralamada sadece iki renk kullandıysanız o parçaları ortaya, eğer diğer tasarımı kullandıysanız ham ve kırmızı olan iki parçayı dış kenarlara koymayı ihmal etmeyin. Delikleri yanyana gelmiş olan ahşap çubukların deliklerinden ipi geçirin ve dışarı çıkan ipe dış kısımdan düğüm atın ki açılmasın.

Modern Nihale Yapımı 5

Deliklerinden çıkan iki ipi birbirine bağlayın ve nihalenin hem tutmanıza, hem de onu asmanıza yarayacak olan kollarını oluşturmuş olun. Bu son işlemden sonra modern nihale tasarımınız bitmiş olacak. Artık nihalenizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Modern Nihale Yapımı 6

Dilerseniz nihaleyi duvara ya da dolap içlerine ip kollarından asarak da muhafaza edebilirsiniz.

Modern Nihale Yapımı 7