Kapat

Modern Posta Kutusu Yapımı

Anasayfa
Dekorasyon Modern Posta Kutusu Yapımı

Evlerde küçük şeylerin dağınıklığı nedense daha büyük görünür. Gelen mektup ve faturaların, zarfların birikmesi ve oluşan dağınıklık da bunlardan biri. Çoğu evde buzdolabının üstü, girişteki dresuarın üstü, herhangi bir çekmece ya da masanın üstündeki dekoratif kase gibi birbirinden farklı ve alakasız yerde depolanan ve toparlanan gelen postalar için özel bir alan oluşturmanız; hem ortalıkta oluşan gereksiz dağınıklığın oluşmasını önleyecektir, hem de aradığınız faturaya istediğiniz zaman ulaşabilme olanağı oluşturacaktır. Yapımını anlatacağımız modern posta kutusu aslında evinizin içinde kullanacağınız, kapı girişinde duvara asarak gelen postaları, fatura ve mektupları içine koyarak düzenleyebileceğiniz, modern ve şık görünümüyle evinize güzel bir hava katacak, yapımı oldukça basit olan dekoratif bir ürün. Çok az maliyetle ve az zamanda yapabileceğiniz bu modern posta kutusu için size gerekenler şöyle:

Malzemeler:

-İki adet ahşap çıta,
-Bir adet ahşap silindir çubuk,
-Deri ya da süet şeritler,
-Birkaç küçük çivi, raptiye, çekiç ve biraz ip.

*(Ahşap çıtalar, ahşap silindir ve deri- süet şeritlerin uzunluğu aynı olacaktır. Kafanızda uygun bir uzunluk belirleyerek hepsini aynı uzunlukta kesebilir ya da kestirebilirsiniz. Bu işlemden sonra, iki adet ahşap çıtadan birini tam ortasından ikiye bölmeniz gerekiyor. Yani yapım işlemine başlarken elinizde bir uzun çıta, bir silindir çubuk, iki adet küçük çıta ve eşit uzunlukta ve genişlikte kesilmiş (2-3 cm. civarı genişlikte) birkaç deri ya da süet gibi kalın materyalden oluşan şeritler olmalıdır.)

Modern Posta Kutusu Yapımı 1

Malzemeleri hazırladıktan sonra, yapım işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak, şeritlerin dikim işlemini yaparak işe başlayabilirsiniz. Eşit uzunluk ve genişlikte kestiğiniz kumaş şeritlerin bir ucunda, silindir şeklindeki ahşap parçanın geçebileceği genişlikte olmak üzere içe doğru biraz kıvırıp dikme işlemi yapmanız gerekiyor. Ölçtükten sonra içe doğru ucunu kıvırdığınız şeridi, iki kenarından aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi dikin. Bütün şeritlere aynı işlemi yaptıktan sonra hepsini yan yana silindire geçirin.

Modern Posta Kutusu Yapımı 2

 

Uzun ahşap çıtayı ve ortadan kestiğinizde oluşan iki küçük parçayı alın. Uzun parçayı yatırın; küçük parçaları uzun parçanın iki kenarına dikey olarak çakın. Az önce silindire geçirdiğiniz şeritleri, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi silindirin üstünde eşit aralıklarla araladıktan sonra, alt kısımlarından yatay olan ahşap çıtaya çakın. Bütün şeritler için aynı işlemi tekrarlayın.

Modern Posta Kutusu Yapımı 3

Son olarak, kumaş şeritlerin takılı olduğu ahşap silindiri alın ve çıtaya çaktığınız küçük dikey parçaların her birine silindirin bir kenarını çakarak, küçük bir sepet görünümü oluşturun. İşte modern postalığınız bitti. Artık postalığınızı kapı girişinde duvara takabilir, biriken fazla faturaları ve unutmamanız gereken notları bu modern posta kutusuna koyarak düzenleyebilirsiniz.

Modern Posta Kutusu Yapımı 4