Kapat

Muğla İğne Oyaları

Anasayfa
İğne Oyası Muğla İğne Oyaları

El örgüleri, işlemeler, boyamalar yöreden yöreye farklılık göstererek kategori haline gelmiştir. Farklılık gösteren iğne oyası motiflerinden bir tanesi de Muğla iğne oyalarıdır. İğne oyası masa örtüleri, iğne oyası yazmalar, iğne oyası namaz örtüleri, oda takımları ve süsleme işleri gibi birbirinden güzel modellerde, Muğla oya örnekleri kullanarak farklı tasarımlar yapabilirsiniz. İğne oyası tekniklerini sitemizden rahatlıkla bulabilirsiniz. İğne oyasından kelebek yapımı, gül yapımı, küpe çiçeği yapımı kurdele ve fiyonk yapımı, lale yapımı gibi birçok çiçek ve geometrik desenleri işlerinizde gösterebilirsiniz.

Oya işi, diğer el işlerine göre biraz daha zor olduğundan yapılan yöresel örnekler de dolayısıyla zor olmaktadır. Tabi ki tüm bu yöresel örneklerin içerisinde, diğer örneklere göre daha kolay olan örnekler de olabilir. Beğendiğiniz örnekleri tercih ederek sizler de işlemelerinizi tasarlayabilirsiniz. Muğla oya modelleri de, diğer Türk yöresel modellerimiz gibi oldukça şık, güzel ve zarif bir görünüme sahiptir. Bu alanda genellikle çiçek modelleri tercih edilmektedir. Ustalık gerektiren bu işlere yeni başlayanlardan iseniz, kendinize kolay modeller seçerek kendinizi ilk önce geliştirmeniz gerekmektedir.

Muğla İğne Oyaları

Muğla iğne oyası işi, Muğlalı bayanların severek, emekleri ve hayalleriyle yaptıkları nadide işlerdir. Gelenek ve kültürümüzün bir parçası olan bu el işi çalışmaları, günlük veya hediyelik kullanım olarak en güzel örneklerden oluşmaktadır. Yuvarlak halkalı modeller, kabak çiçeği modeli, papatya ve bahar çiçekleri modelleri bu yöreye ait en çok tercih edilen modellerdendir. Günümüzde hazır olarak satılan öyle makine ileri var ki, çoğu bayan bu ürünleri tercih ediyor. Fakat bu işi bilen veya el emeğine saygı duyan bayanlarımız, kesinlikle oya işlerinden vazgeçemediği için iğne oyası bu güne kadar kültürümden uzaklaşmamıştır. Siz de en önemli değerlerimizden olan iğne oyasını kaybetmek istemeyenlerden iseniz, Muğla işi örneklerini rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Diğer yörelerin iğne oyalarını yöresel oya örnekleri kısmından inceleyebilirsiniz.