Kapat

Ombre Saksı Dekoru Yapımı

Anasayfa
Dekorasyon Ombre Saksı Dekoru Yapımı

Havaların iyice ısındığı şu günlerde yaz ayları gelişini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Güzel havalar, enerjimizi de güzelleştiriyor. Bununla birlikte evlerimizde daha renkli, daha enerjik, daha hareketli aksesuar ve eşyalar kullanma isteğimiz de artmış bulunuyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte açık hava mekanlarına yaşam alanlarımızı taşımamız da kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Balkonlar ve bahçelerinizin daha güzel, daha enerjik, daha yaşanılabilir ve yaza yakışan bir havada olmasını istiyorsanız; siz de renkli ve enerjik dekor objelerini kullanarak bu konuda yardım alabilirsiniz. Yapımını anlatacağımız ombre saksı dekoru, yapımı ve malzemeleri bakımından çok kolay olmakla birlikte yaz aylarına yakıştığı gibi balkon ve bahçelerinize de yakışacak bir dekor objesi. İşte ombre saksı dekoru yapımı için ihtiyacınız olan malzemelerin listesi:

Malzemeler:

-10 adet en küçük boy saksı,
-Mavi, beyaz ve siyah renkte boyalar,
-Büyük boy zincir ve küçük boy kancalar,
-Kerpeten ve karga burun,
-Sünger fırça.

Ombre Saksı Dekoru Yapımı 1

Yapım aşamasına başlamadan önce, malzemelerinize bir göz atın. Eğer büyük boy zincir bulamadıysanız; metal şeritler alıp onları kesip bükerek zincir formu da oluşturabilirsiniz. Bunun için hepsi aynı boyda kesilmiş olan ince demir çubukları oval şekle getirmeniz ve bu oval şekilleri iç içe geçirerek kerpeten yardımıyla sıkıp birleştirmeniz gerekiyor. Bir sonraki aşamanız saksıları boyamak olmalı; saksıların kurumalarını bekleyeceğiniz için zaman kaybetmemeniz daha doğru olacaktır. Saksıları boyarken, biraz görsel yeteneğiniz olması size artı puan kazandıracaktır çünkü bütün saksıları birer ton açık boyamanız ve renkleri karıştırarak bu renkleri elde etmeniz gerekiyor. Elinizdeki ara ton mavi renkle bir ya da en fazla iki saksıyı boyadıktan sonra, bu mavi rengin içine biraz beyaz renk katıp bir açık ton oluşturun ve yine bir ya da iki saksıyı boyayın. Oluşturmuş olduğunuz açık mavi renge biraz daha beyaz katıp rengini açarak yine saksıları boyayın. Açık renkleri böyle oluşturduktan sonra, sıra koyu renklere geldi: Aldığınız hazır mavi rengin içine biraz siyah katarak bir ton koyu mavi oluşturun. Siyah renk, beyaza göre daha çok renk değiştirici göreve sahip olduğundan mavi renkle karıştırırken olabildiğince az almaya dikkat edin. Bütün boyama işlemleri bittikten sonra saksıları kurumaya bırakın.

Ombre Saksı Dekoru Yapımı 2

Saksılarınız gittikçe açılan bir tonaja sahip olmalı. Bu saksılar genelde dibi delik olurlar; eğer saksılarınız delikse şanslısınız fakat değilse, seramik kırmaya yarayan hassas matkap ucuyla saksılarınızın ortasını delin.

Ombre Saksı Dekoru Yapımı 3

Elde ettiğiniz renkli saksılarınızı açıktan koyuya doğru dizdikten sonra, en üste açık gelecek şekilde bir saksıyı alın ve her saksının arasında iki ya da üç büyük zincir halkası olacak şekilde bütün saksıları zincirle birbirine bağlayın. Saksının iç kısmına büyük zincir sığmayacağından burada küçük kancalardan yardım alın. Zincirin ucuna taktığınız kancayı saksının içine sokun ve dibinden çıkararak diğer halkaları takın. Böylece zincirler ve saksılardan oluşan bir sarkıt elde edin.

Ombre Saksı Dekoru Yapımı 4

İşte Ombre (Renkten renge doğu geçen) saksı sarkıtınız bitti; şimdi dilediğiniz mekana saksılarınızı asın ve içlerine canlı ya da cansız küçük çiçekler koyarak yaz aylarının tadını çıkarın.

Ombre Saksı Dekoru Yapımı 5