Kapat

Organizer Kılıf Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Organizer Kılıf Yapımı

Eşyalarımızı toparlayarak hayatımızı bir nebze kolaylaştıran, aradığımızı kolay bulmamızı sağlarken bir yandan da farklı tasarımlarıyla tarzımızı ortaya koyan organizerler; sadece evde değil, dışarı çıkarken yanımızda taşıyabileceğimiz farklı tarzlarda da olabilir. Yapımını anlatacağımız bu organizer de onlardan biri: Telefondan deftere, kalemden tablete kadar her türlü eşyanızı içine koyup yanınızda güvenle taşıyabileceğiniz bu organizer; bir nevi çalışma ya da iletişim eşyalarınızı bir arada toplayan renkli ve şık bir çanta organizeri diyebiliriz. Çantanızdan çıkarmak istemeyeceğiniz bu güzel çanta organizeri kılıfın yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

Malzemeler:

-Tercihe göre 4- 5 adet farklı renk ve desende olan kalın kumaş,
-Bir parça lastik,
-Dikiş malzemeleri.

Renkli ve desenli kumaşlarınızı hazırladıktan sonra onları keserek, yapım işlemine başlayabilirsiniz. Organizer kılıfın ana parçası için tercih ettiğiniz desenli kumaşı alın ve kesin. Bu parça, tabletinizin iki katı büyüklüğünde olmalı; bu nedenle kumaşı ortadan ikiye katlayın ve tabletinizi üstüne koyup iki katı büyüklükte bir kumaş kesin. Bu parçadan elinizde 2 adet olmalı. İki farklı desendeki kumaşı da alın ve tam tabletinizin boyunda birer adet parça kesin. Bu parçalardan birini kenara koyun; bu parçaya 1 numaralı parça diyelim. Bir diğerini dikey olarak tuttuktan sonra, üst kısmından 6-7 cm. civarı bir kısmı kesip çıkarın: bu parçaya da 2 numaralı parça diyelim. Bu parçadan kesip çıkardığınız parçayı da cep olarak kullanacaksınız; o da 3 numara olsun. Bu 3 numaralı parçanın 2-3 cm civarı daha genişi ve 2-3 santim civarı daha darı olan iki parçayı da farklı desendeki kumaşlardan kesin. Bunlar da 4 ve 5 numaralı parçalar olsun. Son olarak cep telefonunuzun içine sığabileceği büyüklükte bir cep oluşturmak için; adına 6 numaralı parça diyeceğimiz bir kumaş parçası daha kesin ve artık cepler hazır olduğuna göre yapım işlemine başlayın.

Organizer Kılıf Yapımı 1

Bütün kumaş parçalarının kenarını 1 cm. Civarı içe kıvırdıktan sonra, kumaşları ütüleyin. Bütün parçalar için tek tek aynı işlemi yapın.

Organizer Kılıf Yapımı 2

Organizer Kılıf Yapımı 3

Parçaları üst üste koyarak olacakları yerleri belirleyin. İlk olarak iki ana parçayı desenleri dışa bakacak şekilde arka arkaya koyun. Ardından 1 ve iki numaralı parçaları, ana parçayı bir kitap gibi düşünerek iç kısımdaki iki kapağa koyun. 2 numaralı parça dikey olarak kullanılacakken 1 numaralı parça, aşağıda da gördüğünüz gibi üstüne cepler gelecek ve içine tablet koyulacak parça olacak. Aşağıdaki görselden bakarak; diğer cep parçalarını da 1 numaralı parçanın üstüne koyun: 6 numaralı parça alt kısımda dikey olarak konumlandırılırken, diğer kalan parçalar üst üste boyutlarına göre koyulup cep olarak kullanılacak.

Organizer Kılıf Yapımı 4

Bütün parçaları doğru konumlandırıp diktikten sonra tekrar ütüleyin. 2 ve 6 numaralı parçaların giriş kısmı üst olacağı için üstlerini dikmeyin. Diğer parçaların hepsinin girişi yan kısımlarından olacak: İç kısma bakan yan kenarlarını dikmeyin. Son olarak arada kalan boşluğa iki küçük lastik parçası dikin ki kalemlerinizi koyabilin. (Ceplerin ve parçaların doğru konumlandırılması için sondaki görselden; yani yapım işleminin bitmiş halinden bakabilirsiniz.)

Organizer Kılıf Yapımı 5

Cepleri, ana parçanın kenarlarını, lastikleri diktikten sonra organizeriniz bitmiş olacak.

Organizer Kılıf Yapımı 6

Artık çantanızda bütün cihazlarınızı ve ihtiyacınız olan eşyaları depolayabileceğiniz, güzel ve koruyucu bir organizer kılıf olarak bu aksesuarı kullanabilirsiniz.

Organizer Kılıf Yapımı 7

Organizer Kılıf Yapımı 8

Organizer Kılıf Yapımı 9