Örgü Bademli Dantel Modelleri

Konsol örtüleri, masa örtüleri, salonda kullanılacak takımlar, vitrin için hazırlanan takımlar, mutfak takımları, fiskos örüleri, sehpa örtüleri gibi dantelin kullanıldığı her alanda, farklı motifler tercih edilmektedir. Hatta yastık danteli ve şemsiyeler için de dantel örnekler sıkça tasarlanmaktadır. Danteller bizim geçmişten günümüze kadar gelmiş olan kültür örneklerimizdendir. Klasik olarak yapılan modeller, şimdilerde değişik fikir ve hayal gücü sayesinde yerini yeni ve son derece şık olan dantel modellerine bırakmıştır. Bu sezonda tercih edilen trend dantel örnekleri arasında bademli dantel örnekleri bulunuyor. Tığ işi ile yapılmış olan bademli dantellerin kullanım alanları oldukça geniştir.

Bademli dantel modeller, her zevke uygun oranda ve modelde hazırlanabilir. Kare bademli örnekler, dikdörtgen bademli örnekler, yıldız bademli örnekler, çiçek bademli örnekler, yuvarlak bademli örnekler gibi çok çeşitte tasarımlar yapmak mümkün. Bademli dantel modelleri, sadece vitrin ve oda takımları için değil aynı zamanda kıyafet ve aksesuarlarda da kullanılmaktadır. Şallar, bereler ve atkılar, yelek ve kazaklar, hırkalar için de bademli modeller tığ ile yapılabilmektedir. Kıyafet ve aksesuarlar için renkli tasarımlar yapılsa da, danteller üzerinde badem modelini en şık ve gösterişli kılan renk yine beyazdır. Beyaz hemen hemen her dantel için vazgeçilmez bir renk seçeneğidir. Bunun yanında krem rengi ve krem renginin tonlarını kullananlar da bulunuyor.

Örgü Bademli Dantel Modelleri

El emeği göz nuru olan el işleri örneklerinden olan bademli model, iğne oyası, tığ işi gibi tekniklerle uygulanabilmektedir. Bayanlar hangi örgü tekniğini daha kolay yapabiliyorsa, bademli örnekler için o tekniği kolaylıkla tercih edebilir. Ama masa örtüsü, fiskos örtüsü ve yatak örtüsü gibi büyük parçalar üzerinde bademli motif kullanılacaksa, iğne oyası tekniğinin kullanılması pek önerilmez. Çünkü iğne oyası tığ işine göre daha zahmetli bir iş olduğu için, büyük parçaların yapımında zorlanılabilir. Yine de tabi ki, eli örgüye yatkın olan ve iğne oyasını kısa zamanda yapabilen bayanlar, badem modelleri için iğne oyasını da tercih edebilirler.