Kapat

Örgü Çan Modeli Yapımı Anlatımlı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Örgü Çan Modeli Yapımı Anlatımlı

Bu modelimizin örneği genelde bebek elbiseleri hırka ve yeleklerinde kullanılıyor fakat şallarda ya da boyunluklarda da çok şık duruyor. Kabarık durması boyunluk ve bere olarak takım yapıldığında çok zengin gösteriyor. Yani sinmiyor aksine boynunuzda kabarıyor. Bu tarz örneklerde kullanacağınız yere göre ip seçmelisiniz. Bebek ürünleri zaten sabit bebe yünü fakat şal, boyunluk ve berelerde biraz daha kalın iplerde kullanılabilir.

MALZEMELER

3,5 numara şiş

Bebe ipi

YAPILIŞI

İlk olarak iki sıra düz örüyoruz yani haroşa oluşturuyoruz. Sonraki sırada bir kenar ilmeğimizi örüp iki ilmek ters ördükten sonra çanları oluşturabilmek için sekiz adet ilmek atıyoruz sağ şişimize. Ve tekrar dört ilmek ters örüyor sekiz ilmek daha atıyoruz. Sıramız bu şekilde devam ederek bitiyor.

Örgü çan modeli 1

Örgü çan modeli 2

Diğer sırada yine kenar ilmeğimizi alıyor ve ters ördüğümüz iki ilmeği burada düz olarak örüyoruz. Doğal olarak da attığımız sekiz ilmeğe geliyor sıra, bu ilmekleri ters olarak örüyoruz özellikle bu sırada bu ilmekleri kaçırmadan örmelisiniz. Dört tanede düzümüzü örüyoruz ve tekrar sekiz atılan ilmek tekrar dört düz diyerek de bu sır tamamlanıyor. Bu şekilde dört sıra gidip geliyoruz.

Örgü çan modeli 3

Örgü çan modeli 4

Sıra geldi çanların kesilerek toparlanmasına. Ön sıradan kesime başlıyoruz, kenar ilmeğimizi ördük, iki tane tersimizi örüyoruz, keserken ise bir tane örmeden alıyoruz bir tane örüp örmediğimizin içinden geçirerek kesiyoruz, dört tane düzümüzü örüyoruz ve iki ilmeği bir kerede düz örerek kesiyoruz. Burada önemli olan kesimin bir sağa bir sola düzgün kesilmesi. Bu örnekte önde ve arkada kesim yaparak örneğin muntazam şekille ortaya çıkması sağlanıyor.

Örgü çan modeli 5

Örgü çan modeli 6

Örgü çan modeli 7

Arka sıramızda kenar ilmeğimizi alıyoruz iki ilmek düz örüyoruz ve iki ilmeği ters örerek kesiyoruz. İki tane ters örüyoruz ve ilmeğe arkadan ters girerek kesiyoruz.