Kapat

Örgü Çocuk Elbisesi Yapımı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Örgü Çocuk Elbisesi Yapımı
Örgü Çocuk Elbisesi Yapımı

Örgü çocuk elbisesi yapılışı anlatımlı şekilde burada yer alıyor. Kız bebek ve çocuklar için olan bu elbise örneği tamamen el yapımıdır. Örgü örmeyi seviyorsanız bu elbiseyi mutlaka yapmanızı öneririz. Çocuklarınıza, torunlarınıza veya bir akrabanızın çocuğuna bu elbiseyi örerek onları cici bir elbise hediye edebilirsiniz. İlkbahar ve Yaz aylarında çocukların cıvıl cıvıl görünmesi için bu örgü elbise yeterli olacaktır. Derya Baykal Atölye konuğu Nihal Akçaalan’dan “Çocuk Elbisesi Yapımı için gerekli malzemeler; Saten 229 (1 yumak) Nako el örgü ipliği, 3 adet düğme, 4 adet çıtçıt, kumaş yeterli olacaktır.

Örgü Çocuk Elbisesi Yapılışı

18 ve 24 Aylık çocuklar için örülür. 4 numara şiş ve 3 numara tığ kullanılmıştır. Düz-ters örgü, haraşo, pıtırcık oyası şeklinde örülmüştür. 

ARKA + ÖN BEDENLER + KOLLAR

1- Yakadan 79 ilmek başlanır. 3 diş haraşo örülür. 2– İlmekler; ön beden için 7 haraşo, 8 düz, ön beden ve kol ilmek artışı için 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, kol için 10 düz, kol ve arka beden ilmek artışı için 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, arka beden için 25 düz, arka beden ve kol ilmek artışı için 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, kol için 10 düz, kol ve ön beden ilmek artışı için 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 8 düz, 7 haraşo şeklinde dizilir. 3- Dolama yapılan yerlere 1 no.lu diyagram uygulanır. Aynı sırada 8 ilmek artırılmış olur.4- Örgü boyu 9 cm de kol için oluşan ilmeklere 3 cm 2 no.lu diyagram uygulanıp bitirilir.  5- Beden için kalan ilmekler 2 sıra düz,  5 cm haraşo örülüp bitirilir.  6- Sol ön ortasında 3 cm arayla 3 adet ilik açılır. 7- Bitirilen taraftan pıtırcık oyası yapılarak toparlanır. 8- Alt kısmına kumaş ile etek dikilir. Ön ortasına 4 adet çıt çıt dikilir.

YAKA: Yaka etrafına pıtırcık oyası yapılır.

Örgü Çocuk Elbisesi Yapımı Şeması

Örgü Çocuk Elbisesi Yapılışı 1

Örgü Çocuk Elbisesi Yapılışı 2

Örgü Çocuk Elbisesi Yapılışı 3 Örgü Çocuk Elbisesi