Örgü Dantel Motifleri

Örgü dantel işleri, Türk geleneğinin en eski dönemlerine ait kültür örneklerinden olup, bayanların vazgeçilmezi arasında olan el işleridir.

  • 15 Şubat 2018
  • Örgü Dantel Motifleri için yorumlar kapalı

Örgü Dantel Motifleri

Örgü dantel işleri, Türk geleneğinin en eski dönemlerine ait kültür örneklerinden olup, bayanların vazgeçilmezi arasında olan el işleridir. Danteller, çeyizlerin sultanı olduğu kadar, mutfak takımlarının, salon takımlarının ve avize örgülerinin nadide parçalarındandır. Büyük bir el emeğiyle yapılan dantelleri, tığla yapmayı tercih edenler olduğu gibi, şişle yapmayı tercih edenlerde bulunmaktadır.

Örgü dantel motifleri, vitrin, yatak odası ve masalar için yapılacaksa önce küçük parçalar halinde hazırlanıp sonrasında birleştirilmektedir. En yaygın olarak kullanılan vitrin ve salon masa örtüsü takımlarının desenleri ise, çiçek, geometrik desen ve yıldız motifleri olmaktadır. Yapılan modellerde genellikle krem ve beyaz renkler tercih edilmektedir. Sizler, sadeliklerinden dolayı tercih edilen bu renkler dışında farklı renkler de tercih ederek takımlarınızı oluşturabilirsiniz. En güzel el emeği işlerden olan örgü dantel örnekleri, kare, daire, dikdörtgen veya oval şekillerde tasarlanmaktadır. Dantel takımları yapılırken ne kadar çok özen gösterilirse o kadar dikkat çekici ve şık bir görünüme sahip oluyor. Modernliğe uygun olması açısından hazırlanan sade, abartısız modeller, aynı zamanda şıklığı da bizlere yansıtarak, muhteşem bir görsellik sunuyor.

Örgü Dantel Motifleri

Masalarınızda kullanacağınız el işleri ile yaptığınız dantelleri kullanırken, modellerinizi, desenlere ve renge uygun aksesuarlarla kullanarak dantellerin belirginliğini ön plana çıkarabilirsiniz. Sade dantel uygulamaları dışında bir de bütünleştirme yöntemi vardır. Bu yöntemde de yapılan danteller uygun kalitedeki kumaşlara dikiliyor ve sonucunda daha farklı tasarımlar elde ediliyor. Bu yöntemle elde edilen dantel işlerini, perde olarak, avize olarak kullanabileceğiniz gibi, yatak örtüsü olarak, masa örtüsü olarak ve mutfak takımı olarak da kullanabilirsiniz. Renkli kumaş veya desenli kumaş seçerek kenarına uygulayacağınız dantel işlerinin modelini de bu seçimlere göre yapabilirsiniz. Hayal gücünüze güveniyorsanız, kendi el becerilerinizle de daha farklı modeller tasarlayarak herkesin beğenisini kazanabilir ve evlerinizi el emeği ürünlerinizle taçlandırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
71 Sorgu Yapıldı. 0,549 Saniyede Olu