Kapat

Örgü Deniz Dalgası Modeli Yapımı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Örgü Deniz Dalgası Modeli Yapımı

Merhabalar hanımlar, başka bir model yapımıyla yine birlikteyiz. Deniz Dalgası adı verilen modelimizin örülüşünü yapacağız. Deniz dalgası modelimizi atkı yapımında kullanabilirsiniz. Bu modelle yelekler yapabilirsiniz, hatta hırkalar yapıp bu modeli kol kısımlarında kullanabilirsiniz, modelin şeklinden dolayı çok hoş görünecektir.

Gerekli Malzemeler

Yün ipimiz

3,5numara şiş

Yapılışı

Bu modelimiz 18 ilmek ve katlarından oluşan bir model, sağdan ve soldan 1er ilmek de kenarlar için alıp 38 ilmek ile başlıyoruz. Kenar ilmeğimizi örüyoruz 2 ilmeği birlikte alaraktan düz olarak örüyoruz ve bu işlemi 3 kez tekrarlıyoruz.

Örgü Deniz Dalgası Modeli 1

6 ilmek 1düz 1dola şeklinde örüyoruz. Ve ipimizi doladıktan sonra sayıyoruz. 6.sırada ipi doladıktan sonra ilmeği bırakmıyoruz parmağımızla ilmeği tutarak soldaki şişten 2 ilmeği birlikte alıp örüyoruz ve 2 ilmek 2 ilmek 2kere daha yani toplamda 3 kez örüyoruz.

Örgü Deniz Dalgası Modeli 2

Örgü Deniz Dalgası Modeli 3

Deniz dalgası, modelimizinin motifi oluştu. Ancak bir motif daha yapacağız, bunun için yine 2 şer ilmek alarak 3 kez örüyoruz ve 1 kez örüp 1 kez dolama yapıyoruz. 6 defa ve yeniden son ilmeği bırakmadan, ilmeği tutarak soldaki şişten 2 ilmeği birlikte alıp örüyoruz ve 2 ilmek 2 ilmek 2 kere daha yani toplamda 3 kez örüp kenar ilmeğimizi de örerek bitiriyoruz. Arka sırayı doladığımız ilmeklerimiz de dahil olmak üzere ters şekilde örüyoruz. Ve tekrar ön sıraya geliyoruz. Kenar ilmeğimizi aldıktan sonra sıramızın sonuna kadar düz bir şekilde örüyoruz. Arka tarafa döndüğümüzde de bu sıramızı da düz şekilde örüyoruz. Böylece dalga şeklimizi de vermiş oluyoruz.

Örgü Deniz Dalgası Modeli 4

Bundan sonra tekrar başa dönerek kenar ilmekten sonra 2 ilmeği birlikte almak koşuluyla 3 kez örüyoruz ve devamını öncekinin aynısı şeklinde örerek deniz dalgası örneğimizi oluşturuyoruz.

Örgü Deniz Dalgası Modeli 4

Sevgili hanımlar, bu muhteşem örneğimizle ister atkı, ister kazak, yelek istediğiniz her şeyi örebilirsiniz. İsterseniz çift renkle de yapabilirsiniz.

İyi günlerde kullanın.