Kapat

Örgü Kahve Çekirdeği Örneği Yapılışı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Örgü Kahve Çekirdeği Örneği Yapılışı

Merhaba Bayanlar, bugün sizlerle birlikte Ajurlu Lale modelimizi yapacağız. Bu modelimiz önden eksiltip arkadan arttırarak yapılan bir model olup oldukça zormuş gibi bir havası var ama birlikte yaparken sizinde göreceğiniz üzere hayli kolay.

Hemen başlayıp görelim.

Malzemeler

İp

Şiş

Yapılışı

Modelimizi yapmaya başlamak için 1 ters 3 düz olarak 2 sıra örüyoruz.

Örgü kahve çekirdeği örneği yapımı 1

1 sıra örüp arka tarafa geldiğimizde arka tarafta ise ters olarak örüyoruz yani düzleri ters ve tersleri de düz olarak örüyoruz. Bu durumda arkadan öreceğimizde 1 düz 3 ters olarak örüyoruz.  Bu şekilde 2 sıra örüyoruz.

Örgü kahve çekirdeği örneği yapımı 2

Öne geldiğimizde ilk ilmeğimizi aldıktan sonra 1 ters ve 3 düz örgümüzü yaptıktan sonra sağdaki şişimizdeki ilmeklerden 3.sünü (düz ördüğümüz ilk ilmeği) sol şişimizle alıp önündeki 2 ilmeğin üzerinden atlatıp bırakıyoruz. Böylece 1 ilmeğimiz eksiliyor.

Örgü kahve çekirdeği örneği yapımı 3

1 ters 3 ilmek düz tekrardan örüyoruz ve yeniden sağ şişimizdeki 3.ilmeği önündeki ilmeklerin üzerinden sol şişimizin yardımıyla geçirip bırakıyoruz. Tekrardan aynı işlemi sıramızın sonuna kadar devam ediyoruz ve kenar ilmeğimizi de örüp dönüyoruz. Arka tarafta yine kenar ilmeğimizi alıp ön sırada 1 ters olan ilmeğimizi 1 düz olarak örüyoruz. Önden ördüğümüzde 1 ilmek atlatarak 3 olan ilmeğimizi 2 ilmeğe düşürmüştük bu nedenden dolayı burada arttırma yapmamız gerekiyor.

Örgü kahve çekirdeği örneği yapımı 4

2 ilmeğimizin ilkini örüyoruz, ipimizi sağ şişimize 1 kez dolayıp arttırmamızı yapıyoruz ve 2.ilmeğimizi de örüyoruz. Bu şekilde ilmek sayımız yine 3 e çıkmış bulunuyor. 1 ters örüyoruz kalan 2 ilmeğin ilkini örüyoruz, sağ şişimize ipimizi dolayarak arttırmamızı yapıyoruz ve diğer ilmeğimizi de örüyoruz.

Tekrardan aynı işlemimizi sıramızın sonuna kadar yapıyoruz. Yani bir alt kısımda eksilttiğimiz ilmeğimizi arka sıralarında yine artırıyoruz. Bu şekilde ön kısımda eksiltip arka kısımda arttırma yaparaktan modelimize devam ediyoruz.

Örgü kahve çekirdeği örneği yapımı 5

Sevgili hanımlar, oldukça basit ve çok şık bu örneğimizden harika şeyler örebilirsiniz.

İyi günlerde kullanın.

“Örgü Kahve Çekirdeği Örneği Yapılışı” üzerine 1 yorum

  1. Nuran says:

Yorumlar kapalı.