Kapat

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı

Anasayfa
Hobiler Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı

Örgü örmeyi seven bayanlar için, örgü malzemelerini depolama sorunu her zaman vardır. Özellikle tehlikeli olabilecek olan şişler, yüne batırılarak kenara koyulur ve çoğu zaman görünmez kazalara neden olabilirken kaybolup zarar da görebilir. Bütün şişlerinizi, örgü yaparken kullandığınız tığ ya da makaslarını elinizin altında, tek bir çantada depolamak ve düzgün bir şekilde saklamak istemez miydiniz? Bunun için kullanabileceğiniz çok güzel bir örgü şişi çantası tarifini sizin için derledik. Artık bütün örgü malzemelerinizi bu kılıf çantada toplayabilecek, hem kaybetmezken bir yandan da şık bir kılıf sahibi olabileceksiniz. Örgü şişleri için çanta yapımı tarifinde ihtiyacınız olabileceklerin listesini aşağıda bulabilir ve aşamaları izleyerek çantanızı yapabilirsiniz.

Malzemeler:

-Düz, keten bir kumaş, (Kumaş tercihinde farklılık yapabilir ve kendi istediğiniz bir kumaşı tercih edebilirsiniz.)
-Dikiş malzemeleri,
-Harf ve rakamlardan oluşan stamp damgalar, (Bu damgaları kırtasiyelerden hobi malzemeleri satan dükkanlara kadar her yerde bulabilirsiniz. Bulamazsanız ya da tercih etmezseniz; kumaş boyası, kalemi ya da nakış yöntemiyle de örnekteki harfleri yine kumaşa yapabilirsiniz.)
-Cetvel, kalem ve makas.

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı 1

İlk önce kumaştan iki eşit parça kesin ve dilediğiniz uzunluk ve genişlikte, çok büyük olmamak kaydıyla parçaları oluşturun. Bu iki eşit parçayı birbirine dikin; bu sizin ana alt parçanız olacak. Bu parçayla aynı genişlikte ama 10 cm. Civarı daha küçük bir parça ve 20 cm. Civarı daha kısa bir diğer parçayı da kesin.

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı 2

Bu parçanın kenarlarını dikin. Kenarlarını dikerken, kumaşı katlayarak yapacağınız sert ipi iki parçanın arasına ve iki kenara dikin; bu kısımlar kılıfı sarıp bağlayarak kolay taşımanızı sağlayacaktır. Her parçanın üst kısmını açıkta bırakarak cep gibi görünen kısımlar oluşturmayı ihmal etmeyin. Bu cep gibi olan kısımların üst kenarlarını da katlayarak sert kenar şeritleri oluşturun.

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı 3

Elde ettiğiniz parçanın üstünde eşit aralıklarda olacak birkaç dikey çizgi çizin. Bu çizgilerin arasında 5 santim civarı bir ara olabilir. Cetvel ve kalem yardımıyla ölçerek çizdiğiniz bu dikey çizgilerin hepsini dikey olarak dikin. Bu kısımlar, tığlarınız için küçük kılıflar oluşturacak.

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı 4

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı 5

Son olarak, oluşan kılıfın ceplerinin üstüne damga ya da biraz önce malzeme listesinin yanında  bahsettiğimiz diğer yöntemlerle; kılıfın içine koyacağınız her tığın ya da şişin kalınlığını ve numarasını gösterecek numaraları yazın. Makas için ayrı bir kısa göz tercih ederek M harfi yapabilirsiniz.

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı 6

Artık bütün şiş ve tığlarınızı bu bağlanabilir kılıfın içine koyabilir ve rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Örgü Şişleri İçin Çanta Yapımı 7