Kapat

Oyun Çadırı Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Oyun Çadırı Yapımı

Çocuklarınız oyun oynarken kendilerini farklı bir dünyada hissetmek isterler. Gerçek dünyanın küçük bir versiyonunu oluşturacak oyun evleri, onların çok hoşuna giden ve onlar için ideal olan oyun alanlarını sunacaktır fakat genelde çok uçuk rakamlar ödemeniz gereken bu evler, pahalı olmalarının yanında kolay taşınamayan modellere sahiptir. Bunun yerine daha hafif, daha az malzemeyle yapılan ve daha ucuza mal edilebilen; karşılığında da çocuklarınıza aynı oyun alanını sunabilen güzel bir oyun çadırı yapmaya ne dersiniz? Çocuklara hobiler yaparken kişisel gelişimlerine katkıda bulunacağınızı unutmayın. Hem dekoratif görüntüsüyle evinizde hoş bir detay oluşturacak, hem de çocuklarınızın oyun saatlerinin dışında yalnız kalmak istediklerinde kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alan da oluşacaktır. Dilerseniz; yaz aylarına yaklaşırken bahçenizde ya da balkonunuzda güzel bir oyun alanı da elde edebileceğiniz bu oyun çadırının yapımı için gerekenler:

Malzemeler:

-2 metre civarı uzunluğunda, 6 adet kalın çıta,
-Birkaç metre tül,
-Matkap ve vidalar,

-Lastik, ip ve makas.

Oyun Çadırı Yapımı 1

İlk olarak, aynı yerden yani üst kısmından 15 santim civarı aşağıdan deldiğiniz çıtaları, 3 numaralı görselde gördüğünüz gibi deliklerinden ip geçirip birbirine bağlayın. Alt kısmında üçgen bir çadır formu oluşması gerekiyor. Çıtaların alt uçları direkt olarak yere değecek ve her çıtanın arasında üçgen bir bölge oluşacaktır. Tercih ettiğiniz tülden ya da kumaştan, çıtaların arasındaki üçgen bölge kadar parçalar kesin.

Oyun Çadırı Yapımı 2

Çadırın ön kısmı, diğer yanlarından biraz farklı olacak: Ön kısım için de yine tam oraya sığacak bir üçgen parça kestikten sonra, bu üçgen parçanın yarısını kesip alın. Sivri üst kısmını alıp kullanacaksınız. Üç tane de çadırın yarısı uzunluğunda silindir parça kesin.

Oyun Çadırı Yapımı 3

Çadırın ön kısmı için ayırdığınız sivri üst parçayı alıp, aşağıdaki adımları izleyerek dikdörtgen parçalarla birbirine dikin. Üçgenin alt köşelerinden inecek iki adet paralel dikdörtgen parça ve aşağıda o iki parçayı birbirine bağlayan yatay dikdörtfen parçanın yanında, üçgenin alt kısmından artan parçayı da sadece üst kısmından üçgenin sivri parçasının altına dikin.

Oyun Çadırı Yapımı 4

Çadırın tül parçalarını, dilerseniz çıtalara silikonlayarak takabileceğiniz gibi, aşağıda da göreceğiniz gibi bir yöntemle; ek yerlerine çıtaların girebileceği kadar genişlikte lastik halkalar dikip tülü çubuklara geçirerek daha sağlam bir çadır da elde edebilirsiniz. Az önce diktiğiniz ön parçanın alt kısmına sadece üstünden diktiğiniz tül parçası, çadırın giriş kapısını oluşturacak. Bu parçayı rulo haline getirip iplerle üstteki üçgen parçaya bağlayın; çocuklarınız oynayacakları zaman diledikleri gibi açıp kapatabilecekleri bir çadır kapısına sahip olmuş olsunlar.

Oyun Çadırı Yapımı 5

Son işlemlerden sonra çadır bitmiş olacak; dilerseniz bu çadırı farklı desendeki kumaşlardan da yapabilirsiniz. Tül, daha otantik bir görüntü ve şeffaflık verdiği için; bu çadırın yapımında tül tercih edilmiş. Artık çocuklarınız rahatlıkla çadırlarında oyun oynayabilir, kendilerine özel bir alana sahip olabilirler.

Oyun Çadırı Yapımı 6