Oyun Hamurundan Yılan Kalemlik Yapımı

Yılan kalemlik yapımı, bütün çocukların hoşuna gidebilecek bir uğraştır. Yılan kalemlik yapılışı için çok fazla maliyeti olan ürünler kullanılmıyor. Oldukça basit bir şekilde hazırlanacak olan yılan kalemlik için kullanılacak malzemeler;

  • Parmak oyun hamuru ( fırında pişirilen hamur ),
  • Süsleme için boncuk veya diğer dekoratif malzemeler,

10 adet çubuk

Yılan Kalemlik Yapımı 1

İlk olarak istenilen renkte ve istenilen sayıda kullanılacak olan hamurların belirlenmesi gerekiyor. Hamurların fırında pişen özellik taşıması lazım. Bunun için renkli killerden de faydalanılabilir.

Yılan Kalemlik Yapımı 2

Hazırlanacak olan hamurlar uzun şekilde değilse, belli bir kalınlıkta hazırlanmalıdır. Bunun için cetvel gibi bir ölçüm aletinden faydalanılabilir.

Yılan Kalemlik Yapımı 3

Yılanın ana rengi belirlendikten sonra istenilen hamur ile yılan desenleri için küçük parçalar yapılmalıdır. Bunun için şeklin boyutlarını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Tercihe göre yuvarlak veya ince şeritli dış kabuk hazırlayabilirsiniz.

Yılan Kalemlik Yapımı 4

Yılanın gövdesi hazırlandıktan sonra yılanın uç kısmına parmağınız ile hafifçe bastırın. Bu şekilde yılanın başını oluşturmuş olacaksınız. Daha sonra yılanın gözlerini baş üzerine yerleştirebilirsiniz.

Yılan Kalemlik Yapımı 5

Yılanın dilini oluşturmak için tercih ettiğiniz hamuru alıp ince bir formda hazırlamanız gerekiyor. Daha sonra yılanın çatallı dilini oluşturmak için kesici bir aletten yardım alabilirsiniz.

Yılan Kalemlik Yapımı 6

Daha sonra yılan kalemlik yapımının temelini oluşturan tabanı şekilde görüldüğü gibi hazırlamanız gerekiyor. Dilerseniz bir merdane yardımı ile hamuru belli bir kalınlıkta açın. Daha sonra bardak kullanarak yuvarlak bir şekil elde edin.

Yılan Kalemlik Yapımı 7

Yılan Kalemlik Yapımı 8

Kalemlik için oluşturduğunuz tabana, sağlam çubuklarınızı eşit aralıklarda hamura sabitleyin.

 

Yılan Kalemlik Yapımı 9

Hazırlamış olduğunu yılan figürünü, oluşturduğunuz kalemlik iskeleti etrafına dikkatlice sarın. Yılanın belli uzunlukta olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Yılan Kalemlik Yapımı 10

Hazırlamış olduğunuz yılan kalemliği fırın içerisine koyarak belli bir süre fırında pişirin. Bunun için kilden de faydalanabilirsiniz. Kil de pişirilerek sağlam objeler için kullanılmaktadır.

Yılan Kalemlik Yapımı 11

Süre geçtikten sonra yılan kalemliğinizi fırından çıkarıp kullanabilirsiniz. İsterseniz hamurun daha orijinal görünmesi için vernik ile yılanı parlatabilirsiniz.