Kapat

Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı

Çocuklarınız, büyüdükçe bazı oyuncaklarından sıkılabilir ya da yıpranan oyuncaklarıyla oynamak istemeye bilirler. Özellikle çok fazla oynanmayan, bir süre sonra sadece yatak üstlerini süsleyen bir dekor olarak kullanılan peluş oyuncaklar, model bebekler ya da arabalar kadar rağbet görmeyebilir. Çocuklarınızın artık sıkıldığı, oynamadığı, kenarda duran peluş oyuncakları varsa; onları değerlendirmek için çocuklarınızın bayılacağı peluş oyuncaktan çocuk çantası yapımı yazımızdan yardım alabilirsiniz. Kız çocuklarının dışarı çıkarken takacağı, çok seveceği, aynı zamanda da değerlendirme yaparak bütçenize de katkıda bulunmanızı sağlayacak bu fikir için size gereken malzemeler de oldukça az.

Malzemeler:

-Eski bir peluş oyuncak,
-Renkli ve desenli bir kumaş,
-Çanta sapı olarak kullanılabilecek kalın bir kurdele ya da hazır çanta sapı,
-Renkli fermuar,
-Dikiş malzemeleri.

Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı 1

İlk olarak seçtiğiniz peluş oyuncağın sırtında yer alan dikişi kesmeniz gerekiyor. Fermuarınızın boyutu kadar bir kesik açtıktan sonra, peluş oyuncağın içindeki elyafların bir kısmını çıkarın. Kafası ve bacaklarındaki elyaflara dokunmadan sadece sırt kısmından çanta içi olabilecek boyuttaki bir alanı boşalttıktan sonra, sırada çantanın astarını yapma aşaması var.

Tercih ettiğiniz kumaştan iki adet eşit boyuttaki dikdörtgen parçayı kestikten sonra, bu parçaları iki kenarından birbirine dikin. Ardından kalan iki kenarından birini daha dikerek çuval formunda bir parça oluşturun. Peluş oyuncağın içinden boşalttığınız kısma bu parçayı sokun ve yukarıda kalan açık kısmının kenarlarını, oyuncağın açık kısmına düzgün bir biçimde dikin.

Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı 2

İçinde astar olan bir çanta formu oluşmuş olacak. Seçtiğiniz fermuarı da kumaşla oyuncağın kenarının birleştiği kısma dikin. Bir sonraki işlem olarak; seçtiğiniz çanta sapını da aşağıda görüldüğü gibi fermuarın bir ucundan peluş oyuncağın kuyruk kısmına doğru diğer ucuna dikin.

Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı 3

Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı 4

Çocuklarınız için yaptığınız peluş çanta bitti; dilerseniz kulaklarına kurdeleler takarak, üzerine farklı desende parçalar ya da şekiller işleyerek çantayı süsleyebilirsiniz.

Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı 5

Çocuklarınız, bir zamanlar oynadıkları şirin peluş hayvanlarını çanta olarak yanlarında taşıma fikrini çok sevecek ve dışarı çıkarken siz çantanızı aldığında onlar da çantalarını yanlarını alarak içinde oyuncaklarını taşıyabilecekler.

Peluş Oyuncaktan Çocuk Çantası Yapımı 6