Pet Şişeden Bilezik Yapımı Geri Dönüşüm Projesi

Evlerimizde en çok kullanıp attığımız ve böylece farkında olmadan doğaya en çok zararı vermemize neden olan pet şişeleri içine su doldurup biriktirmek dışında birçok farklı ve yaratıcı amaç için kullanabilirsiniz.


Pet Şişeden Bilezik Yapımı Geri Dönüşüm Projesi

Evlerimizde en çok kullanıp attığımız ve böylece farkında olmadan doğaya en çok zararı vermemize neden olan pet şişeleri içine su doldurup biriktirmek dışında birçok farklı ve yaratıcı amaç için kullanabilirsiniz. Sitemizde pet şişelerle yapılmış farklı projelere yer vermeye devam ediyoruz: Bu kendin yap geri dönüşüm projesi, modayı takip eden ve aksesuarları seven bayanlara göre yaratıcı bir fikir. Evdeki pet şişeleri atmak yerine onlardan güzel ve şık bilezikler yapabilirsiniz. Hiç para harcamadan, tamamen evdeki malzemelerle yapabileceğiniz bu bilezik için şunlara ihtiyacınız var:

Malzemeler:

-1 litrelik plastik pet şişe,
-Dilediğiniz renk ve desende kumaş parçaları, (Evdeki artık kumaşları değerlendirmek için iyi bir yol olabilir.)
-Kalın elektrik bandı ya da plastik koli bandı,
-Maket bıçağı ve makas,
Silikon ya da tekstil tutkalı.

Pet Şişeden Bilezik Yapımı

Bu tasarımı dilediğiniz kalınlıkta yapabilirsiniz. Örneğimizde olduğu gibi kalın bir bilezik elde etmek istiyorsanız; plastik pet şişenin üstünde olan çizgiler işinizi kolaylaştıracak ve 4-5 çizgi ölçerek iki kenarını maket bıçağıyla kesmeniz yeterli olacak. Bilezik formunda kalın bir halkayı kesip çıkardıktan sonra, birkaç kat olacak şekilde düzgün bir biçimde etrafını bantlayın. Bantlar, kenar ve köşelerdeki tırtıkların, üstündeki çizgili kısımların düz hale gelmesini ve bileziğinizin daha kalın olmasını sağlayacak. Bu işlem de bittikten sonra son aşamaya geçebilirsiniz: Kestiğiniz ince ve uzun şerit halindeki kumaş parçasını görselde de gördüğünüz gibi plastik bileziğin etrafına dolayın. Yalnız bu işlemi yaparken kumaşın ilk dolayacağınız ucunu silikon ya da tutkal yardımıyla plastiğe yapıştırın; ardından bütün kumaşı bir ya da iki sıra üst üste olacak şekilde palstiğe doladıktan sonra kalan ucu da iç kısma silikon ya da tutkalla yapıştırın. Bu işlem sonrasında bileziğiniz hazır olacak. Dilerseniz boncuk, sim, kurdele gibi dekoratif süslemeler de yapabilirsiniz.

Daha önce yayınlamış olduğumuz plastik şişe etkinliklerine göz atabilirsiniz.

10 Adet Plastik Kola Şişeleri İle Yapılan DIY Projeleri
Plastik Şişeden Kalem Kutusu Yapımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
75 Sorgu Yapıldı. 0,670 Saniyede Olu