Piknik Maketi Yapımı

Dilerseniz okullarda küçük çocuklara yaptırabileceğiniz, dilerseniz evde kendi çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz basit ama güzel olan bu proje herkesin çok hoşuna gidecek. Kolay bulabileceğiniz malzemelerden basit yöntemlerle yapabileceğiniz bu maket, baharın gelişine yakışır bir biçimde bir ormanda piknik yapan insanlardan oluşuyor. Çocuklarla birlikte yapabileceğini piknik maketi için ihtiyacınız olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz ve yapım işlemine başlayabilirsiniz.

 

-Köpük strafor, (Eşya kutularından çıkan köpükleri bile kullanabilirsiniz; bulamazsanız kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde plakalar halinde bulabilirsiniz.)
-Farklı kalınlıkta ağaç dalları,
-Mavi bir poşet,
-Renkli boyalar,
-Renkli karton parçaları,
-Küçük yün ve kumaş parçaları,
-Sokaktan toplayacağınız küçük taş parçaları,
-Kürdanlar,
-Kesici alet,
-Yapıştırıcı.

Malzemeleri hazırladıktan sonra ypaım işlemine başlayabilirsiniz. Köpük plakadan bir adet alt ana parça, birinin üst kısmı oval girintili olacak şekilde iki adet yarım parça ve bir adet de yine girintili olacak şekilde ince bir parça kesin. İnce parçayı ve girintili parçayı yeşil renkte, diğer yarım parçayı da açık mavi renkte boyayın. Ana alt parçayı boyamanıza gerek yok; alt tabakanın kenara yakın bir kısmına mavi poşetten kestiğiniz uzun bir parçayı yapıştırın.

Piknik Maketi Yapımı 1

Boyadığınız parçalar kuruduktan sonra, poşet yapıştırdığınız ana parçaın üstüne, poşet aralarında kalıp bir dere görünümü oluşturacak şekilde yeşil köpük plakalarını yapıştırın. Mavi parçayı da arka kısma dikey olarak yapıştırın. Bu işlem için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

Piknik Maketi Yapımı 2

Renkli kartonlardan kestiğiniz büyüklü küçüklü çiçek formlarını iç içe takarak kürdana geçirin ve kürdanlı çiçekleri de ara ara yeşil kısımlara batırarak ormandaki çiçeklerin görünümünü oluşturun.

Piknik Maketi Yapımı 3

İnce ağaç dallarını aynı genişlikte kestikten sonra, ince bir parça karton kesin ve bütün dalları aşağıdaki görsellerde aşamalarını gördüğünüz gibi kartonun üstüne yapıştırıp köprüyü oluşturun.

Piknik Maketi Yapımı 4

Yapmış olduğunuz köprüyü derenin üstüne yapıştırın.

Piknik Maketi Yapımı 5

Bulduğunuz en ince dal parçalarını aynı uzunlukta kesin. Bir adet ince dalı uzun şekilde bırakın. Aşağıdaki görselde aşamalarını gördüğünüz şekilde, uzun dala kısa dalları tam ortalayarak yan yana yapıştırın ve maketin kenarına çit olarak bu dalları takın. Yine aynı dallardan bir alta bir üste olmak üzere iki uzun dal kullanarak merdiven görünümü oluşturun; bu parçayı daha sonra kullanmak üzere kenara koyun.

Piknik Maketi Yapımı 6

Arkadaki mavi köpük parçası, maketinizin gökyüzü kısmı olacak. Gökyüzüne gerçekçi bir görünüm verebilmek için düz köpüklerden kopardığınız beyaz parçaları gelişi güzel bu kısma yapıştırabilirsiniz.

Piknik Maketi Yapımı 7

Yine aynı şekilde kopardığınız köpük parçalarını farklı yeşil renklerde boyayın ve kırımaya bırakın. Kuruduktan sonra, kopardığınız kalın dallara bu parçaları yapıştırın ve ağaç görünümü oluşturun. Yine çiçeklerde olduğu gibi ara ara bu ağaçları da makete yapıştırın. Bazı yerlere dekoratif görünüm oluşturmak amacıyla; odun gibi görünecek küçük dal parçaları ve sokaktan topladığınız taşları kaya olarak yapıştırabilirsiniz. 4 adet ince ağaç dalını ayağı, yan yana yapıştırdığınız ince dalları da tabanı yapacak şekilde bir ağaç evi oluşturun ve az önce yapmış olduğunuz merdiveni dikey olarak ona yapıştırın.

Piknik Maketi Yapımı 8

Kartondan aşağıdaki görselde olduğu gibi insan formları kesin ve küçük yün parçalarından saçlarını, kumaş parçalarından elbiselerini, kalemle de yüzlerini yaparak piknik yapan insanları oluşturun.

Piknik Maketi Yapımı 9

Küçük bir kumaş parçasını piknik örtüsü olarak yere yapıştırın. Köpüğün toplarından birkaçını çıkarıp boyayın ve meyveleri oluşturun. Meyveler için bir tabak yapmak istiyorsanız; bitmiş hap kutularının şeffaf kısımlarını çıkarın ve köpük meyveleri içine yapıştırın. Tabakları da piknik örtüsünün üstüne yapıştırın.

Piknik Maketi Yapımı 10

İnsanları da piknik örtüsüne yapıştırın. Dilerseniz yine karton ve tahta parçalarından bank ya da bisiklet gibi dekoratif objeler de yapabilirsiniz.

Piknik Maketi Yapımı 11

Yine köpük parçaları koparıp boyayarak çalılık, çiçek vs. yapabilir ve maketinizi istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

Piknik Maketi Yapımı 12

Dere için karton ve ipten kayıklar yapabilir, hatta biraz daha profesyonel bir maket oluşturabilmek için köpük parçalarından bir ev bile yapabilirsiniz.

Piknik Maketi Yapımı 13

Piknik Maketi Yapımı 14