Kapat

Plastik Atıkları Yılbaşı Süsü Olarak Değerlendirme

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Plastik Atıkları Yılbaşı Süsü Olarak Değerlendirme

Evlerde en çok çıkan atıklardan biri de plastik malzemelerdir. İçeceklerin, yoğurtların, bazı yiyeceklerin plastik kaplarını rahat rahat çöpe atsak da; doğaya en çok zarar veren maddelerden biri olan plastik yine aynı şekilde yüzyıllarca yok olmayan bir maddedir. Plastik atıklarınızı atmak yerine onlardan çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz güzel bir proje oluşturmaya ve yılbaşında da kullanabileceğiniz renkli, sevimli, basit süsler yapmaya ne dersiniz? Yapımı oldukça kolay, maliyeti neredeyse yok denecek kadar az olan bu proje için birkaç materyale ihtiyacınız var:

Malzemeler:

-Küçük meyveli yoğurt kutuları,
-Küçük plastik içecek şişeleri,
-Litrelik içeceklerin plastik şişeleri,
-Renkli boncuklar,
-Kurdele ya da ip. (Kırtasiyelerde satılan renkli ve tüylü parçaları da tercih edebilirsiniz.)
-Renkli ojeler,
-Makas.

Plastik Atıkları Değerlendirme 1

Litrelik içecek şişelerinin dibini görselde gördüğünüz gibi kesin. Kestiğiniz bu parçanın üstündeki girinti ve çıkıntılara renkli ojeler yardımıyla dilediğiniz gibi desen yapabilirsiniz ya da görselde olduğu gibi; önce bir renkle çizgileri çizip ardından farklı renklerle üstüne noktalar yaparak kar görünümü verebilirsiniz. Bir kenarını deldiğiniz plastiğin deliğine ipi geçirin ve boncuğu da ipe geçirerek alt kısımdan bağlayın.

Plastik Atıkları Değerlendirme 2

Plastik şişenin kapağını ortasından delin ve ipi delikten görseldeki gibi geçirip altını bağlayın. Ardından şişenin üstüne bir kardanadam deseni çizin; başka bir renkli iple atkısını bağlayın. Kardan adam süsünüz de hazır!

Plastik Atıkları Değerlendirme 3

Bazı markaların çocuk yoğurtlarının kapları oldukça renkli oluyor; bu plastik kapları alın ve alt kısmına delik delip yine ipi takıp bağladıktan ve boncuğu geçirdikten sonra renkli ojeler yardımıyla kendi tasarımınızı oluşturun. Çan yılbaşı süsünüz de hazırlanmış olacak!

Plastik Atıkları Değerlendirme 4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir