Ponpon halı yapımı

Ponponların sadece şapka tepelerinde kullanılma modası çoktan bitti. Aksesuardan, çam ağacı süslemesine kadar hemen her yerde ponpon görür olduk. Bugün de sevimli ponponlardan güzel bir halı yapacağız.

Malzemeler:

İp

Makas

Halı kaydırmayan ped

 

Pinpon halı yapılışı

İlk olarak yapacağımız şey istediğiniz boyutta ponpon hazırlamak. İsterseniz minik minik ponponlar hazırlayabilir isterseniz de büyük ponponlar hazırlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Çocuklarınızla yapabileceğiniz eğlenceli bir uğraş bence bu. Ponponu hazırladıktan sonra aynı renkte başka bir iple ponponu ortasından sıkıca bağlayın ve bu ipi biraz uzun bırakın daha sonra lazım olacak. Bu aşamada dikkatli olmalısınız çünkü ponponun açılmasını istemeyiz.

Pinpon halı yapılışı

Daha sonra nizami bir biçimde ponponu iki tarafından da kesin ve iplerin uzunluklarını eşitleyin. Bu şekilde size geren kadar ponponu hazırladıktan sonra sıra ponponları bir halıya dönüştürmeye geliyor.

Hazırladığınız ponponları bağlarken bıraktığınız ipleri halı kaydırmaz pedin aralıklarından geçirerek sıkıca bağlamanız gerekli. Her ponponu tek tek istediğiniz ölçüdeki pedin üzerine sabitledikten sonra işiniz bitti demektir. Renk kombinasyonu tamamen zevkinize kalmış bir durum. İsterseniz bir ponpon içinde birden fazla renk bile kullanabilirsiniz.

Pinpon halı yapılışı

Ve işte halınızın bitmiş hali. Gayet modern aynı zamanda da şık bir halınız var artık. Güle güle kullanın.

Pinpon halı yapılışı