Kapat

Sakız Makinesi Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Sakız Makinesi Yapımı

Eski ve renkli sakız makinelerini herkes bilir; birçok yerde gördüğümüz, renkli ve güzel yapısıyla herkesi ve özellikle de çocukları çok cezbeden, dekoratif açıdan da güzel bir alternatif olan sakız makineleri retro parçalar olduğu için çok pahalı ürünlerdir. Evinizde retro bir görünümü tercih ettiyseniz, çocuklarınıza güzel bir hediye vermek ya da odalarında dekor olarak farklı obeler kullanmak istiyorsanız; bu sakız makinelerinden evde kendiniz de yapabilirsiniz. Dilerseniz içine şeker ya da çikolata koyabilir, bayramlarda şeker ikramlarınızı onunla yapabilir ya da farklı renkli objeler koyarak sadece dekor amaçlı da kullanabilirsiniz. Sakız makinesi yapımı için size gereken malzemeler şunlardır:

Malzemeler:

-Tabaklı bir saksı,
-Küçük fanus,
-Ahşap ve yuvarlak parçalar, (Rustik kenarları iyi bir alternatif olacaktır.)
-Dekoratif amaçlı süslemeler,
-Dilediğiniz renkte boya ve fırça,
-Güçlü bir yapıştırıcı.

Sakız Makinesi Yapımı 1

İlk olarak seçtiğiniz renkteki boyayla saksı, tabak ve yuvarlak iki parçayı iyice boyayın ve kurumaya bırakın. Malzemeler iyice kuruduktan sonra artık yapım işlemine geçebilirsiniz.

Sakız Makinesi Yapımı 2

Seçtiğiniz kuvvetli yapıştırıcı (Silikonu da tercih edebilirsiniz.) yardımıyla, ilk önce saksıyı ters çevirerek taban kısmı olan bölgeye fanusun tabanı gelecek şekilde yapıştırın. Ardından, saksının tabağını ters çevirin ve yuvarlak ahşap parçaların birini tabağın taban kısmının tam ortasına yapıştırın; bu sizin tutma kulbunuz olacak. Ahşap yuvarlak parçaların bir diğerini de saksının yan kısmında ortada olacak bir bölgeye yapıştırın.

Sakız Makinesi Yapımı 3

İşte sakız makineniz bitmiş oldu; dilerseniz dekoratif amaçlı süslemelere geçebilirsiniz. Eğer yeteneğiniz varsa makinenin üstüne farklı renkte bir boya yardımıyla kalpler, çiçekler, yıldızlar gibi dilediğiniz şekilleri çizebilir, şeritler yapabilir, hayalgücünüze bağlı olarak dekoratif amaçlı süslemelerle makineye hareket katabilirsiniz.

Sakız Makinesi Yapımı 4

Bunun yerine kurdele gibi süsleme malzemelerini de tercih edebilirsiniz. Şimdi makinenin fanus kısmını dilediğiniz sakız ya da şekerle doldurabilirsiniz. Renkli ve güzel görünümü herkesi cezbedecektir. Makine gerçeğiyle birebir aynı görünecek fakat onlar gibi delikten şeker ya da sakız gelmeyecek. İçindeki malzemeleri koymak ve almak için fanus kısmının üstüne yaptığınız tabaktan kapağı kullanacaksınız.

Sakız Makinesi Yapımı 6

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir