Kapat

Seccade Kenar Örnekleri

Anasayfa
Dantel Modelleri Seccade Kenar Örnekleri

Dantel örnekleri artık evlerin her alanında kullanılıyor. Ev ve giyim aksesuarları, abajurlar, takı örnekleri, kıyafet detayında kullanımları gibi modern yaşam ürünlerinde kullanılmaya başlanan danteller, ilk yapılmaya başlandığında, seccade kenarı örnekleri, havlu kenarları, salon ve vitrin takımları, mutfak takımları ve masa örtüleri gibi klasik alanlarda yapılıyordu. Özellikle seccade kenarı dantelleri ve havlu kenarları için kullanımlar ile geçmişten günümüze kadar kültürümüzü taşımış olan danteller, bünyesinde birbirinden güzel örnekleri barındırıyor. Uğraştırıcı ve zorlu el işlerinden bir tanesi olan danteller, seccade kenarları için vazgeçilmez bir bütünlüktür.

El işi seccadeler, günlük kullanımlar, misafirlik kullanımlar, hediyeli ve çeyizlik olarak ayrılabiliyor. Güllü örnekler sevenler için, her renkten güllü örnekler hazırlanabileceği gibi, çeşitli desenler ile resim gibi temalar da hazırlanabilir. Seccadeler için sadece dantel örnekleri değil, aynı zamanda kurdele nakışları veya değişik işleme teknikleri de uygulanabilir. Seccadelerin kenarları için bu el işleri uygulanabilir. Sade seccade örnekleri için düz ve gösterişsiz renkler tercih edilebileceği gibi, seccade kenar dantelleri için, simli ipler kullanılarak, seccadelerin dikkat çekiciliği arttırılabilir. Seccade kenarı dantel örnekleri için genellikle kalın ipler tercih edilir. Çünkü seccadeler etamin ile işlenmiş ve astar üzerine dikilmiş örneklerdendir. Uyumluluğun sağlanması için, aynı kalınlığa ulaşılan iplerin kullanılması çok daha doğru bir tercih olacaktır.

DANTELLİ SECCADE MODELLERİ

Seccade Kenar Örnekleri

Seccade kenarı dantel modelleri hazırlanırken, tercih edilen ipin kalınlığı ve rengi, seccadenin içerisinde yer alan işlemelerin ve ana rengin kenarına yakışır biçimde hazırlanmalıdır. Bu sayede çok daha hoş bir bütünlük sağlanmış olacaktır. Çok daha gösterişli modeller elde edilebilmesi için, danteller içerisine boncuklar konularak boncuklu dantel işlemeleri de yapılabilir. Düz renklerin yanı sıra birbirinden farklı birçok rengin danteller içerisinde kullanılması ile de çok hoş modeller elde edilebilir. Örneğin, çiçek desenlerinin kullanıldığı seccade kenarları için, renkli çiçekler kullanılabilir. Dantelin şıklığını, bütün seccadede görmek isteyen hanımlar, seccadelerin tamamına da dantel örneklerini kullanabilirler. Seccade büyük bir parça olduğu için, tamamı dantel ile yapılacak olan örnekler, küçük parçalar ile örülmelidir. Tığ yardımı ile yapılan danteller, iğne oyası, mekik oyası veya düz teknikler ile tasarlanabilir. El becerisine göre yapılması seçilen örnekler seccadeler için küçük parçalar halinde hazırlanıp, en son parçaların birleştirilmesi ile örnekler tamamlanabilir. Kenar dantelleri de, astarlanmış olan ortadaki dantelin desenlerine uygun olarak hazırlanırsa, seccadeler çok daha güzel bir görünüme sahip olacaktır.

“Seccade Kenar Örnekleri” üzerine 1 yorum

  1. İlkay says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir