Kapat

Şekilli Mum Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Şekilli Mum Yapımı
Şekilli Mum Yapımı 6

Evlerin en güzel dekorasyon ürünü olan mumlar, farklı şekillerde ve renklerde olduğunda daha canlı ve dikkat çekici görünüyor. Genelde pahalı olan şekilli bu mumları yapmak aslında çok kolay! Eviniz için güzel bir dekorasyon ürünü olacak mumları yapmak için evdeki malzemeleri kullanarak hiçbir bütçe ödemeden yapmanız mümkün. Eğer mum yapımını biliyorsanız ve hobi olarak tercih ediyorsanız; mum malzemelerini alıp kendiniz de yapabilirsiniz fakat bizim yapımını anlattığımız mumlar, daha basit ve kısa sürede yapmak adına eski mumlardan yapılıyor. Şekilli mum yapımı için gereken malzemelerse şöyle:

-Eski ve yarım mumlar, (Dilerseniz marafin ve renklendiricilerle de mumunuzu yapabilirsiniz.)
-Mumların içinden çıkardığınız fitiller,
-Şekilli metal kurabilye kalıpları,
-Alimünyum folyo,
-Kürdan

Şekilli Mum Yapımı 1

İlk olarak mumları parçalayıp benmari usulü eritin. Bu arada seçtiğiniz metal kurabiye şekillerinin alt kısmını tamamen kapatacak şekilde alimünyum folyoyla sarın.

Şekilli Mum Yapımı 2

Erittiğiniz mumları kabın tamamı dolacak şekilde şekilli kaplarınızın içine dökün.

Şekilli Mum Yapımı 3

Dökme işlemi bittikten sonra, mum fitillerini kalıbın tam ortasına gelecek şekilde sokun ve aşağıda görüldüğü gibi kürdanları etrafına koyup fitilleri sıkıştırarak sabitleyin ve dokunmadan öyle bırakın. Bu işlemi yapmanın amacı; fitilin mumun içine düşmesini engellemek. Artık mumları kurumaya bırakabilirsiniz.

Şekilli Mum Yapımı 4

Mum, kalıbın içinde iyice kuruduktan sonra Altındaki folyoyu açıp mumu kalıbın içinden kolayca çıkarabilirsiniz. İşte bu kadar basit; şekilli mumlarınız artık hazır! Her yerde satılan ve sıradan mumlardan çok daha pahalı olan şekilli mumları dilediğiniz kalıp sayesinde, tercih ettiğiniz renkte yapabilirsiniz. Sadece birkaç şekilli metal kurabiye kalıbı bulmanız yeterli olacaktır.

Şekilli Mum Yapımı 5

Evinizin konseptine ve renklerine uygun farklı modeller yapmak için farklı kalıplar tercih edebilirsiniz. Hatta yılbaşı gibi özel dönemlerde hediye olarak kullanmak için de konsept modeller yapabilirsiniz.

Şekilli Mum Yapımı 6

Şekilli Mum Yapımı 7