Kapat

Seyahat Defteri Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Seyahat Defteri Yapımı

Seyahat etmek; her zaman heyecan veren, yeni şeyler keşfetmenizi sağlayan ve eğlenirken öğrendiğiniz, yeni anılar biriktirdiğiniz bir deneyim olmuştur. Gittiğiniz her yol, yaşadığınız her yaz tatili, gördüğünüz her şehir ya da ülke, tanıdığınız her insan size bir şeyler katar ve sizi ‘siz’ yapar. Yapımını anlatacağımız bu şahane defter, belki de size ya da çocuklarınıza, sevdiklerinize, hediye edeceğiniz kişilere güzel bir alışkanlık kazandırabilir: Seyahat defteri tutmak! Her yolculuğunuz, gittiğiniz her tatil, farklı şehir ya da ülke için hazırlayabileceğiniz bu seyahat defteri tasarımı, içine notlarınızı alıp anılarınızı yazdığınız harika bir seyahat günlüğüne dönüşecektir. Yeni deneyimlerinizi paylaşırken ileriki yıllarda hatıralarınızı unutmamak için açıp okuyabileceğiniz, birçok güzel detay barındıran, dilerseniz seyahat fotoğraflarınızı da içine yapıştırarak güzel bir albüm oluşturabileceğiniz bu defterin yapımı oldukça kolay. Dilerseniz çocuklarınıza hediye ederek onların hayatları boyunca her farklı deneyimi ve keşiflerini depolayacakları güzel bir anı defterine sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. İşte bu harika, anlamlı ve güzel tasarımlı seyahat defterinin yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler:

Malzemeler:
-1 adet küçük boy defter, (Mümkünse sert kapaklı bir defteri ya da ajandayı tercih etmenizi öneririz.)
-1 adet dünya haritası,
-Tutkal,
-Makas,
-1 adet fotoğraf. (Bu fotoğrafı gittiğiniz tatilde çektiğiniz bir fotoğraf olarak ya da sevdiğiniz bir ülke fotoğrafı gibi manzara içeren bir konuda tercih edebilirsiniz.)

Seyahat Defteri Yapımı 1

Tercih ettiğiniz defteri alın ve dünya haritasını açarak defteri üstüne koyup ölçüsünü alın. Defter kaplama metoduyla yapacağınız bu işlemde dünya haritası, sizin defter kabınız olacak.

Defterin açık halinin tamamından, kenarlardan bir santim  civarı daha büyük bir şekilde keseceğiniz harita parçasını hazırlayın.

Seyahat Defteri Yapımı 2

Kestiğiniz harita parçasının arka kısmını tamamen tutkallayın.

Seyahat Defteri Yapımı 3

Tutkalladığınız haritayı düz bir yüzeyin üstüne koyun ve tercih ettiğiniz defteri, ortalayarak tutkallı kısmın üstüne yerleştirip bastırın.

Seyahat Defteri Yapımı 4

Kenarlarındaki fazla kısmı içe doğru katladığınız haritanın bu iç kısımlarını da biraz daha tutkalladıktan sonra, deftere yapıştırarak düzgün bir görünüm elde edin. Defterin dış kısmının düzgün görünmesi, buruşmaması için cetvel gibi düz bir alet yardımıyla üstüne bastırarak biraz geçin.

Seyahat Defteri Yapımı 5

Dünya haritasıyla kaplı seyahat defteriniz hazır; şimdi sıra son dokunuş kısmına geldi.

Seyahat Defteri Yapımı 6

Haritanın artan kısımlarından iki küçük kare parça kesin. Bu kareleri kağıttan gemi yapar gibi katlayın ve üçgen haline getirin. Tercih ettiğiniz manzara ya da tatil anısı fotoğrafının genişliğini defter üzerinde işaretleyerek, iki alt köşeye bu üçgenleri yapıştırın. Bir nevi tutucu görevi görecek olan üçgenlerin içine fotoğrafı geçirin.

Seyahat Defteri Yapımı 7

İşte seyahat günlüğü defterinizin tasarımı bitti; artık birbirinden güzel seyahat anılarınızı, notlarınızı ve fotoğraflarınızı bu defterin içinde biriktirebilirsiniz.

Seyahat Defteri Yapımı 8