Süt Kutularından Lamba Yapımı

Karton süt kutularını bittikten sonra hemen atıyor musunuz? Bundan sonra biriktirmeye çalışın çünkü harika bir lamba yaparak bu farklı ve modern tasarımı evinizde kullanabilirsiniz. Oldukça basit yapım yöntemi ve hiç para harcamadan tamamen evdeki atık malzemelerle yaparak geri dönüşüme katkıda bulunmanızı sağlamasıyla harika bir proje olan süt kutularından lamba yapımı için ihtiyacınız olan tek şey; istediğiniz boyuta göre sayısı artabilecek olan 2-4 arası boş süt kartonu, makat ve kuvvetli bir yapıştırıcı! Bu malzemeleri edindikten sonra harika tasarıma başlayabilirsiniz.

Süt Kutularından Lamba Yapımı 1

Süt kutularının kenarlarını keserek, hepsini görselde görüldüğü gibi düz hale getirmeniz gerekiyor. Düz kağıt formuna getirdiğiniz süt kutularını yatak olarak konumlandırın ve kutuların genişliğini ölçerek, 2-3 santim genişliğinde şeritler kesin. Bütün kutulardan aynı genişlikte şeritler kestikten sonra, Bu şeritleri 6 kere katlayarak üçgen form oluşturun. Görselde gördüğünüz gibi önce bir şeridi alın ve üst üste katlayarak eşit çizgiler oluşturun. Katladığınız şeridi açtığınızda ilk görseldeki gibi görünecektir: o şeritleri yine aşağıda gördüğünüz gibi üçgen hale getirin; alimünyum kısımlarının dışa bakması gerektiğini unutmayın ve son kenarı üçgene yapıştırın. Bu şekilde bir sürü üçgen oluşturun. Bu üçgenleri ikinci görselde gördüğünüz gibi kenarlarından birbirine yapıştırmaya başlayın; ya 5’li ya da 6’lı olarak, çiçek gibi biribirine kenarlarından yapıştırdığınız üçgenlerden ikinci görseldeki formları oluşturun. Bu çiçek gibi şekilde şeritleriniz bitene kadar yapın.

Süt Kutularından Lamba Yapımı 2

Yapmış olduğunuz çiçekleri kenarlarından birbirlerine yapıştırın: Yapıştırma işlemi devam ettikçe yuvarlak bir form oluşacaktır. Son çiçeklik yer kalana kadar yuvarlak forma devam edin. Son kalan kısmı açık bırakarak o kısımdan ampulü sokun ve lambanızı kullanmaya başlayın!

Süt Kutularından Lamba Yapımı 3

Süt kutularının içindeki alimünyum kısım ışığın yansımasını sağlarken, delikler de ışığın şekilli çıkmasına neden olacaktır.

Süt Kutularından Lamba Yapımı 4

Böylece harika bir ışık şöleni yaşayabilirsiniz. Bu da gece ışığın görünümü:

Süt Kutularından Lamba Yapımı 5