Tabak Süsleme Sanatı

Sevdiklerine güzel yemekler yapmak, özenli sofralar kurmak herkesin isteğidir. En güzel servis ürünleri, en güzel yiyecekler ve en güzel süslemeler. Peki, yedikleriniz çok basit şeyler olsa bile güzel bir süslemeyle harikalar yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Son yıllarda sık sık karşımıza çıkan, yeni bir hobi diyebileceğimiz tabak süsleme sanatı; her zaman var olan şık süslemeli servis şekillerine yeni bir boyut getiriyor. Özellikle çocuklara yönelik olan sunum şekilleri, çok basit yiyeceklerle bile yapılan bir nevi sanat eserine dönüşüveriyor. Sosyal medyanın iyice hayatımıza girmesiyle karşımıza çıkan, çocukları için farklı tasarımda tabak süslemeleri yapan annelerin haberlerinden mekanların özel tasarımlı servislerine kadar birçok şekilde bu süslemeleri görebiliyoruz. Misafirlerinize şık ve dikkat çekici sunumlarda bulunmak ya da yemek seçen çocuklarınıza bu farklı tasarımdaki sunumlarla yemek sunarak, eğlenirken yemelerini sağlamak için farklı tabak süsleme sanatı örneklerinden siz de örnek alabilirsiniz. Kendi tabak süsleme tasarımlarınızı oluşturabileceğiniz gibi, internetten birçok farklı süsleme modelini bularak onları da uygulayabilir; özellikle çocuklarınızın çok seveceği güzel ve sevimli tabak süslemeleri yapabilirsiniz.

Basit ama sevimli bir sunum için; pasta süsleme kalemlerinden ve birkaç sebze-meyvede yardım alabilirsiniz. Sebze yemek istemeyen çocuklar için, yenilebilir ve zararsız olan süsleme kalemleri yardımıyla servis tabaklarınıza, çocuklarınızın sevebileceği doğa, park, hayvan figürleri çizebilirsiniz. Bizim örneğimizde doğa görselleri kullanılmış.

Tabak Süsleme Sanatı 1

Ardından, kestiğiniz sebzelerle bu doğa görsellerini süsleyebilirsiniz. Brokoli ve marullardan ağaçlar, salatalıklardan çiçek sapları, havuçtan nesneler ve çiçekler, karnabaharlardan bulutlar gibi birçok farklı sebze türünden, yaratıcılığınızı kullanarak farklı şekiller ortaya çıkarabilir ve sebze yemek istemeyen çocuklarınızın bayılarak yiyecekleri bir tabak sunumu hazırlayabilirsiniz.

Tabak Süsleme Sanatı 2

Yumurta yemeyen çocuklar için; haşladığınız yumurtadan harika bir tasarım hazırlayabilirsiniz. Haşladığınız yumurtanın beyaz kısmını, kırılmış yumurta kabuğu formuna getirip sarı kısmından bir top oluşturup civciv görünümü verebilir; çocukların seveceği bir yiyeceğe dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Tabak Süsleme Sanatı 3

En çok tasarım yapılan yiyeceklerin başında pilav var: Pilavdan yapacağınız farklı tabak sunumlarında kullanacağınız pirinçlere renk vermek için pancar gibi doğal sebzelerden yardım alabilirsiniz.

Tabak Süsleme Sanatı 4

Tabak Süsleme Sanatı 5

Siz de günümüzde bir hobi haline gelen tabak süsleme sanatıyla uğraşmak ya da sadece çocuklarınızın daha çok yemesini sağlamak istiyorsanız; aşağıdaki süsleme örneklerimizden yararlanabilirsiniz.

Tabak Süsleme Sanatı 6

Tabak Süsleme Sanatı 7

Tabak Süsleme Sanatı 8

Tabak Süsleme Sanatı 10

Tabak Süsleme Sanatı 11

Tabak Süsleme Sanatı 12