Tavşan Kutu Yapımı

Çocuksu ruhunu hiç kaybetmeyenlerdenseniz ya da çocuklarınız varsa; bu tasarım kutu çok hoşunuza gidecektir. Tavşan formunda, ahşap ve renkli, yapımı da oldukça kolay olan bu ahşap kutuyu çok farklı amaçlarda da kullanabilirsiniz. Renkli ve eğlenceli tasarımları seviyorsanız ve evinizde bu tarz bir dekorasyon hakimse; dergilerinizi, gazetelerini koymak için salonunuzda kullanabilirsiniz. Dilerseniz mutfakta ya da banyoda, ortada kalan malzemeleri depolamak için sepet olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çocuklarınız varsa; onların odalarında oyuncaklarını, kırtasiye malzemelerini ya da kitaplarını koyabileceği güzel bir depolama olanağı oluşturabilirsiniz. İçine çiçek ekerek ya da yapay çiçekler koyarak; bahçenizde ya da balkonunuzda baharı simgeleyen güzel detaylardan biri olarak tercih edebilirsiniz. Daha birçok farklı kullanım alanını sizin yaratıcılığınıza bırakarak ihtiyacınız olan malzeme listesini size veriyoruz.

Malzemeler:

-Ahşap tablalar, (Dilerseniz ahşaptan kesilecek formları kestirebilir ya da yeteneğiniz varsa kendiniz kesebilirsiniz.)
-Ahşap boyası,
-Marangoz malzemeleri,
-Ahşap tutkalı,
-Bir adet ponpon.

Bu çok amaçlı tavşan kutu ya da sepetin modeli ve ölçülerine aşağıdaki görselden ulaşabilir ve dilerseniz hazır olarak kestirebilir ve öyle kullanabilirsiniz.

Tavşan Kutu Yapımı 1

Ahşap parçaları kendiniz kesmeye karar verdiyseniz; aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi düzgün bir şekilde çıkardığınız şablonları dikkatlice kesip çıkararak yapım işlemine başlayabilirsiniz.

Tavşan Kutu Yapımı 2
İlk görselde gördüğünüz ölçülerde bir tavşan suratı şeklinde, bir de arka kısmını gösteren parçayı, iki tane yan şeridi, bir alt taban parçasını güçlü ahşap tutkalı yardımıyla birbirine yapıştırın. Dilerseniz; tutkalın üstüne daha sağlam olması amacıyla vida ya da çivi de monte edebilirsiniz.

Tavşan Kutu Yapımı 3

Yapıştırıp bir kutu formunu verdiğiniz bu ahşap tavşan modelinin her parçasını birleştirdikten sonra; tavşanın kafasından arka kısma doğru uzanan silindir parçayı da yapıştırmayı ihmal etmeyin. Bu silindir, sepetin taşıma yeri olacak. Bütün parçarı düzgünce birbirine yapıştırdıktan sonra; tercih ettiğiniz ahşap boyası yardımıyla her bölgesi iyice boya alacak şekilde bu kutuyu boyayın ve ardından kurumaya bıkraın.

İlk görselde gördüğünüz ölçülerde bir tavşan suratı şeklinde, bir de arka kısmını gösteren parçayı, iki tane yan şeridi, bir alt taban parçasını güçlü ahşap tutkalı yardımıyla birbirine yapıştırın. Dilerseniz; tutkalın üstüne daha sağlam olması amacıyla vida ya da çivi de monte edebilirsiniz.

Tavşan Kutu Yapımı 4

Bu sırada tavşanın kuyruğunu oluşturacağınız ponponu yapabilirsiniz. Ponpon yapımını bilmiyorsanız; aşağıdaki görseldeki adımları izleyerek ve yün ya da herhangi bir kalın ip modelini tercih ederek ponponu yapabilirsiniz.

Tavşan Kutu Yapımı 5

avşan sepetiniz/kutunuz tamamen kuruduktan sonra, arka kısmına tavşanın kuyruğunu simgeleyen ponponu da yapıştırın.

Tavşan Kutu Yapımı 6

Bu son işlemi de yaptıktan sonra, çok amaçlı tavşan kutunun yapımı bitmiş olacak. Artık dilediğiniz alanda kullanabileceğiniz, güzel tasarımı ve farklı görünümüyle eğlenceli bir tavşan sepetiniz oldu.

Tavşan Kutu Yapımı 7