Kapat

Tığ İşi Atkı Yapılışı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Tığ İşi Atkı Yapılışı

Anlatımlı örgüler paylaşmaya tığ işi atkı yapılışı ile devam ediyoruz. Kolay bir atkı yapımı ile atkı yaparken zorlanmayacaksınız.

Merhaba hanımlar, düz, modelsiz atkılar en kolay öğrenilip örülenlerdendir değil mi? Ancak biz bugün sizinle hem modeli güzel,  hem örülüşü kolay bir atkı modeli yapacağız. İster çocuğunuza, ister kendinize öreceğiniz bu atkı ile dışarı çıkarken gösterişli ve sıcak tutabilecek modeldir.

Renginizi belirleyin ve örmeye başlayalım.

Gerekli Malzemeler

İsteği göre pamuk iplik veya merserize ip

Tığ (5 numara)

Yapılışı

Atkımızın enini isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Zincirimizi çekerek atkımızı örmeye başlıyoruz. Enine göre zincirimizi çekiyoruz. Zincir çekme işlemimiz bittikten sonra dönüşte beşinci zincirimize ipimizi dolayıp tığımızı batırıp 3 tırabzan örüyoruz. Sonrakilerin her birine batırıp üçlü tırabzan örüyoruz. Sadece ilk dönüşte beşinci zincirimize batırıyoruz sonrasındakileri teker teker batırıp her birine üçlü tırabzan örüyoruz. Sıramızın sonuna kadar üçlü tırabzanlar oluşturuyoruz. Ölçümüze göre 20 adet üçlü tırabzan örmüş oluyoruz.

Tığ İşi Atkı Yapılışı 1

Tığ İşi Atkı Yapılışı 2

Modelimizi döndürüp beş adet zincir çekiyoruz ve yandaki noktaya batırıp ipimizi çekip iki ilmeğin içinden çıkarıp tekrar bir sıra atlayarak tekrar batıyoruz.

Tığ İşi Atkı Yapılışı 3

Daha sonra tığımızda tek ilmek kalana kadar önce ikişer ikişer sonra tek tek ilmeklerimizi topluyoruz.

Tığ İşi Atkı Yapılışı 4

Sonra bir adet zincir çekip bir defa dolayıp ördüğümüzün modelin ortasındaki ilmeklerin ikisinin üstünden tığımızı geçirip tekrar örüyoruz ve çarpı gibi motifimiz oluşuyor. Tekrar ipimizi iki defa dolayıp yandaki halkaya batıp örüyoruz ve yine bir sıra atayıp tığımızı batırıp örüyoruz ve yine tığımızda tek ilmek kalana kadar topluyoruz ve bir zincir çekip, ipi dolayıp motifimizde oluşan boşluğun üzerindeki iki ilmeği alıp örerek motifi topluyoruz ve modelimiz oluşturuyoruz. Sıramızın sonun kadar motiflerimizi aynı şekilde yaparak örgümüzü tamamlıyoruz.

Tığ İşi Atkı Yapılışı 5

Son motiften sonra sıramızın sonuna batıp bir seferlik üçlü tırabzan örüyoruz ve sıramızı tamamlamış oluyoruz. Modelimizi çevirip tekrar beş tane zincir çekiyoruz. İpimizi iki kere dolayıp bir sonraki sıraya batıp bir adet üçlü tırabzan yapıyoruz toparlıyoruz ve sonrakine batıp tekrardan üçlü tırabzan yapıyoruz. Bu sıramızı da bu şekilde tamamlıyoruz. İşlediğimiz atkımızı iki sıra olarak düşünürsek birinci sıra üçlü tırabzanlardan oluşan modelimiz ve üzerindeki sıra ise motifimizin (çapraz) olduğu modelimizi ördüğümüz kısım. Bu şekilde isteğimiz uzunlukta atkımızı örüyoruz. Atkımızın sonunda ise uçlarındaki modelleri yapıyoruz.

Tığ İşi Atkı Yapılışı 6

Atkımızın düz örgü tarafını çevirip sağ köşesinden uçlarındaki modeli yapmaya başlıyoruz. Tığımızı atkımızın köşesine batıp ipimizi köşeye bağlıyoruz. 14 adet zincir çekiyoruz. İpimizi dolayıp üçüncü halkamıza batıyoruz ikili tırabzan örüyoruz ve tekrar batıp ikinci ikili tırabzanımızı örüyoruz. İki defa zincir çekip birleştiriyoruz tekrar iki defa zincir çekip ikili tırabzan örüyoruz ve tekrar iki zincir çekip birleştiriyoruz ve tekrar ikili tırabzan örüyoruz. Tekrar iki zincir çekip birleştiriyoruz ve çiçeğimiz oluşuyor. Sonrasında 12 defa zincir çekiyoruz. Atkımızın üçüncü halkasına batırıp birleştiriyoruz.

Tığ İşi Atkı Yapılışı 7

İkinci ucumuz için tekrardan 14 adet zincir çekiyoruz ipi dolayıp üçüncü halkamıza batıyoruz ikili tırabzan örüyoruz ve tekrar aynı yere batıp ikinci ikili tırabzanımızı örüyoruz. İki defa zincir çekip birleştiriyoruz tekrar iki defa zincir çekip ikili tırabzan örüyoruz ve tekrar iki zincir çekip birleştiriyoruz ve tekrar ikili tırabzan örüyoruz. Tekrar iki zincir çekip birleştiriyoruz ve çiçeğimiz oluşuyor. Ve yeniden sonrasında 12 defa zincirimizi çekiyoruz ve tekrardan üçüncü halkaya batıp birleştiriyoruz. Püsküllerimizi bu şekilde sonuna kadar yapıp tamamlıyoruz.

Tığ İşi Atkı Yapılışı 8

Tığ İşi Atkı Yapılışı 9

Bu modeldeki atkımızı ister çocuğunuza ister, kendinize yapıp seve seve kullanabilirsiniz.

Güzel günlerde kullanmanız dileği ile.

“Tığ İşi Atkı Yapılışı” üzerine 1 yorum

  1. Damla says:

Yorumlar kapalı.