Kapat

Tığ İşi Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı

Anasayfa
Bebek Battaniyeleri Tığ İşi Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı
Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı

Bugün sizlere, lale modelinden battaniye yapımını anlatacağım. Bu modelden çok güzel bebek battaniyesi oluyor. Haydi, hanımlar hazır kış aylarına girmişken bebeklerimizin üşümemesi için,  bu güzel battaniyemizi örerek sıcak tutalım.

MALZEMELER

  • Bebek yünü ipleri
  • 2.5 m tığ
  • Makas

 YAPILIŞI

İlk önce alt tarafını örerek başlıyoruz. İstediğiniz genişliği yapmak için o kadar zincir çekebilirsiniz. Bu örneğimde 40 zincir, çekerek göstereceğim sizlere. Zincirimizi çektikten sonra geriye dönüp, her zincirin üzerinden tığ başını almadan sık iğne olarak sonuna kadar yapıyoruz. En son bittiğinde 1 zincir çekip kopartıyoruz.

Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı 1

Lalenin yapraklarını yapmak için ikinci sıramıza geçiyoruz. İpi kopardığımız yerden, yeşil iple içine batıp bağlıyoruz. 3 zincir çekip, geriye dönüyoruz ve 2’ciye tığ başını almadan batıp, 2 kerede çıkartıyoruz. Tekrardan 1 zincir çekip, tığ başını alarak aynı yere bir daha batıyoruz. Daha sonra yine aynı şekilde 3cü deliğe batıyoruz ve 2 kerede çıkarıyoruz. Sonuna kadar bu şekilde yapalım ve aralarında hep 1 zincir olacak bitince yine makas yardımıyla kesiyoruz.

Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı 2

İpi nerden kopardıysak yine aynı yerden pembe ipimizi bağlıyoruz. 3 zincir çekip, geriye dönüyorum. Tığ başını alıp daha önceki yaptığımız lalelerin orta kısmına batıp 1 kere çıkarıyoruz. Diğer tığımız da kalan 2 halkayla beraber yine aynı yere tığ başlığımızı alarak, yine 2 tane çıkarıp bu sefer de tığımız da 3 halka oldu. Yine aynı şekilde yaparak tığımızda 4 halka olunca hepsini birden çıkartıyoruz. Bu işlemde aynı şekilde bitinceye kadar yapıp kesiyoruz.

Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı 3

Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı 4

Yine ipi bitirdiğim yerden, beyaz ipimi bağlayıp devam ediyoruz. 3 zincir çekip geri dönüyoruz ve tığ başı almadan 3 sıra boyunca sık iğne yapıyoruz. Sık iğneyi de, bitirdikten sonra yine ilk aşamadaki gibi battaniyemizin boyunu istediğiniz kadar bu şekilde örebilirsiniz.

Lale Bahçesi Bebek Battaniyesi Yapılışı 5

Sevgili Hanımlar,

Battaniyenizin boyunu yapmak için sırayla bu şekilde örerek tamamlanmış olur. Lale bahçesi bebek battaniyemiz hazırdır.

İYİ GÜNLERDE KULLANIN…