Kapat

Tığ İşi Örgü Eldiven Modelleri

Anasayfa
Örgü/Tığ İşi Tığ İşi Örgü Eldiven Modelleri
Örgü Eldiven Modelleri

Parmak ucu olmayan örgü eldiven modelleri, bay, bayan, çocuk, genç herkesin tercih ettiği modellerdendir. Genellikle bu eldiven bayanların favorisidir. Çünkü eldivenin parmak uçlarının olmayışı, karlı ve çok soğuk olan rüzgarlı havalarda elleri üşütüyor. Fakat bu durum bayanları pek etkiliyormuş gibi görünmüyor. Özellikle tığ işi eldiven örnekleri, çok şık ve havalı bir tasarıma sahip olduğu için, hanımlar, soğuk, kar demeden bu örgüleri kullanabiliyorlar. Bunun yanında parmaksız yapılan eldivenler, akıllı telefon kullanımlarında, peçete ile burun silerken, kalem tutarken, çok büyük yardımcı görevi görmektedir. Tarz yapmak için kıyafetlere uygun olarak bu modeller sıkça tercih edilmektedir.

Yün ipler ve şişler kullanılarak, parmaklı eldiven yapımı biraz zahmetlidir.. Örgü eldiven örnekleri içerisine desenli modeller konulabileceği gibi, akıllı iplerden yararlanılarak, kendinden örgü deseni olan eldivenler de yapılabilir. Saç örgüsü, haraşo, pirinç, düz örgü, Selanik gibi her türlü örü tekniği bu eldivenler için kullanılabilir. Uzun ve soğuk kış yolculuğunda, eller için tek koruma yolu olan eldivenlerin modelleri de gerçekten son derece modern tasarımlarla karşımıza geliyor. Son dönemlerde klasik düz eldivenlerin yerini, zikzaklı örgü modelleri, parmaksız modeller, düğmeli ve tığ işi ile yapılmış çiçek desenli modeller oluşturuyor.

Tığ İşi Örgü Eldiven Modelleri

Çocuklar ve bebekler için de tığ işi eldivenler yapılmaktadır. Her kesin tarzına ve zevkine uygun modeller yapıldığı için, çocuklar için de genellikle, sevimli hayvanların modelleri kullanılmaktadır. Baykuş, panda, ayıcık, kuş, köpek gibi modellerin anlatımlı örnekleri incelenerek, birbirinden eğlenceli modeller tasarlanabilir. Bunun dışında bayanlar için kullanılan örneklerde de süslemeler yapılmak isteniyorsa eldivenlere, fırfırlar, kurdele ve düğmeler eklenebilir. Bilek kısmına yapılacak, renk uyumuna sahip düğmeler ve kurdeleler de tam bir tasarım harikası örneklerdir. Sade motiflerden hoşlanan hanımların tercih ettiği gibi, tek renk olarak el üzerine küçük bir modelin yapıldığı, sade eldivenler de örülebilir. Renk ve desen, model eşliğinde ya da tamamen hayal gücüne bağlı olarak,eldivenlerle bütünleştirilmektedir.