Kapat

Tığ İşi Örgü Kozalak Motifli Askılı Bluz Yapımı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Tığ İşi Örgü Kozalak Motifli Askılı Bluz Yapımı

Merhaba hanımlar, bugün de sizlerle çok fonksiyonlu bir bluz yapacağız. Harika modelli bir bluz ve modelimizin ismi kozalak modelli askılı bluzdur. İster strech tarzı bluzların üzerine giyin, isterseniz boyunu biraz uzatıp sahilde mayo ya da bikininizin üzerine giyinin. Oldukça değişik ve harika görünüme sahiptir.  Motiflerinizi arttırarak istediğiniz şekilde farklı farklı kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Koton mümkünse kendinden parlak ip

Tığ  (4,5numara)

Örgü Kozalak Motifli Bluz Askılı Yapımı Yapılışı

Bluzumuzu tek tek motiflerin yapılıp birleştirilmesi ile oluşturuyoruz. Önce motiflerimizi örüyoruz ve daha sonra bunları birleştirerek bluzumuzu oluşturuyoruz.

Tığımıza düğüm atıp 4 tane zincir çekiyoruz ve 1. zincirimize batıraraktan 2li tırabzan yapıyoruz. Tekrar 1 zincir çekip aynı attığımız yere batıp tekrar 2li 2adet tırabzan yapıyoruz. Motifimizin temel kısmını oluşturuyoruz.

Örgü askılı bluz yapımı 1

Buradan yukarıya doğru 3 adet zincir çekip dip kısmına batıyoruz ve tekrar 2li tırabzan yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ortadaki 1 zincir çektiğimiz boşluk kısmına batıp 2li tırabzan yapıyoruz. Tekrardan 3 zincir çekiyoruz motifimizin dip kıskına 2li 2adet tırabzan yaptığımız yerdeki bir tırabzana batıp oraya tekrardan 2li tırabzan yapıyoruz. Üste tekrardan 3 zincir çekiyoruz hemen dibine batıp tekrardan 2li tırabzan yapıyoruz ve 2şer 2şer devam ediyoruz. Sıra kenarlarını belirliyoruz. 3 zincir çekiyoruz 1 tane çekmiş olduğumuz ortayı 2li tırabzanın dibine batarak 2tane 2li tırabzan daha yapıyoruz ve ortasına 3adet zincir çekerek ortadaki direğimize 2li 2adet tırabzanlarımızı yapıp ortası 3zincirli V mizi oluşturuyoruz.

Örgü askılı bluz yapımı 2

Kozalağımızın dolgu kısmını tamamladıktan sonra örgü kısmını tamamlıyoruz ve tepe kısmında bitiriyoruz ve tek zincirle kalıyoruz.

Örgü askılı bluz yapımı 3

Kozalağımızın kenarlarında yapmamız gereken sıra kısmını oluşturduğumuz yerdeki 2li tırabzanlarımıza 1zincir çekip her birine 1 sık iğne yapıp 2 tane 2li tırabzan yapıp baklavamsı yuvaları yapıyoruz ve onları motifleri birleştirmek için kullanıyoruz. Motifimizin kenarlarında 3 adet 3lü zincir ve köşeleri ise 7li zincirle oluşturuyoruz ve birleştirirken kullanıyoruz. Toplamda 12 adet motifimizi var bunları birleştirirken yine baklava dilimi şeklinde önce köşeleri birleştiriyoruz ve arkasına ortadaki motifimizi birleştirip ve kenarı ekliyoruz. Onun yanına yine bir 4lü birleştirip ortasına 5.motifi ekleyerek dolduruyoruz. En son yan kenarı da birleştirip katlayarak motiflerimizin tamamını birleştirerek bluzumuzu oluşturmuş oluyoruz.

Örgü askılı bluz yapımı 4

Örgü askılı bluz yapımı 5

Örgü askılı bluz yapımı 6

Sevgili hanımlar eminim bu modele herkes bayılacak ve yapmak isteyecek, Biraz zor açıkçası örgüye yeni başlayanlar zorlanabilir. Fakat örgü bilenler gördükleri anda hemen örmeye başlayacaklarını biliyorum. İyi günlerde kullanın…

“Tığ İşi Örgü Kozalak Motifli Askılı Bluz Yapımı” üzerine 1 yorum

  1. iffet güngeç says:

Yorumlar kapalı.