Kapat

Tığ Oyası Yazma Kenarı Yapılışı

Anasayfa
Oya Modelleri Tığ Oyası Yazma Kenarı Yapılışı

Kapalı bayanların başörtüsü olarak kullandıkları yazmalar veya diğer adıyla tülbentler tığ oyaları ve iğne oyaları ile süslenirler. Yazma kenarları oya örnekleri ile süslendikleri zaman daha güzel göründüğü için bayanlar almış oldukları yazmaları önce bir işlemeden geçiriyorlar. Yazma kenarını oya ile döndükten sonra tamamlayıp ondan sonra başörtüsü olarak kullanıyorlar. Genç kızların çeyiz bohçalarının olmazsa olmazlarından olan yazmaları süslendikten sonra çeyiz bohçalarına konulur. Hala daha günümüzde başörtüsü olarak en çok kullanılan şey yazmalar diğer adları ile tülbent ve yemenidir. Sizlerde kendi yapmış olduğunuz yazmaları kullanmaya var mısınız ?

 

Bazı bayanlar bu işi yapmayı bilirken bazı bayanlar ise yeni öğrenmektedir. Yenihobiler.com olarak yazma oyaları arayan bayanlar için anlatımlı olarak yazma kenarı yapılışı yayınlıyoruz. Yazma kenarlarını süslemek için boncuklu oya yapılışı, tığ işi tülbent kenarı yapılışı, kurdele oyası tülbent kenarı yapılışı , tığ işi tülbent oyası yapılışı, konularını inceleyip oyaların yapılışı hakkında bilgi aldıktan sonra sizlerde hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

Yapılışı oldukça zevkli olan bir yazma oyası ile karşınızdayız. Bu örneği yaparken hem eğlenip hemde yazma kenarlarını süsleyeceksiniz. Halkalı ve çarkıfelek benzeri olan oya örneği ile süslemek için, yazmayı hazırlayıp bilgisayarınızın başına geçin ve sitedeki anlatımları adım adım takip edin.

Tığ İşi Yazma Kenarı Yapılışı

Kullanılan Malzemeler
22 nolu tığ
Altın başak renkli ip
Yazma

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 1

Halkanın içine on tane sık iğne yap

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 2

Renkli iple altı zincir çek tığ üstüne dörttane dol ve sık iğnenin içine bat ve beş kerede çıkar çıkardığın zincirin içine on defa dol ve aynı işlemi beş defa yap

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 3

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 4

Daha sonra boşda kalan zincire de on defa dol ve altı zincir cekip

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 5

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 6

Diğer zincirin dibine bat bu şekilde motifi tamamla

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 7

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 8

Örtünün kenarı kıvrılı olacak

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 9

Örümcek çekip üç defa tığ üstü dolayıp dört kerede çık ve içine 8 defa dol bu şekilde 4 tane yap ve birleştir

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 10

Tığ işi yazma kenarı yapılışı 11