Kapat

Tığ Oyası Yemeni, Yazma ve Tülbent Kenarları

Anasayfa
El İşleri Tığ Oyası Yemeni, Yazma ve Tülbent Kenarları
Yemeni, Yazma ve Tülbent Kenarları

Kenar oyaları, havlu kenarlarından tülbent kenarlarına, battaniye kenarlarından, yatak odası takımı kenarlarına, mutfak takımlarından namaz örtüsü kenarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Tığ işi yazma oyaları ve havlu kenarı oyaları, bu çeşitler içerisinde en çok tercih edilenlerden olmaktadır. Birbirinden farklı renk ve desenlere sahip olan bu güzel çalışmalar, hediyelik veya günlük kullanımlık olarak tercih edilebilir.

Tığ işi tülbent oyaları, yapılması kolay örnekler arasında yer alıyor. Basit tekniklerin kullanılması ile, bu kenar motifleri kolaylıkla oluşturulabilir. Sadece yapılacak motifin, yazmanın desen ve rengine uyumlu olmasına özen gösterilmesi gerekir. Tığ işi yemeni oyaları genel olarak çiçekli motifler ile hazırlanır. Her ne kadar genel adı çiçek olarak adlandırılsa da bu kategoride birçok motif yer almaktadır. Laleden güle, papatyadan sümbüle kadar birçok çiçeğin kendine özgü olan motifleri tığ işi yazma kenarları için kullanılabilir.

Tığ Oyası Yemeni, Yazma ve Tülbent Kenarları

Tığ işi kenar dantelleri arasında bir de havlu kenarları yer alıyor. Mutfakların vazgeçilmezi olan havlular, mutfağın dekorasyonu için de kullanılabileceği için, kenarına yapılacak olan tığ işi kenar örnekleri canlı ve hareketli desenler ile seçilmesi daha hoş olacaktır. Piyasada artan rekabet örgü dünyasına da etki etmektedir. Er geçen gün farklı modeller ile yeni tasarımlar ortaya çıkarak hamarat bayanlar arasında çok daha fazla rekabet meydana geliyor. Tığ işi tülbent kenarları, özellikle bu durumda sürekli yenilenen örnekler ile karşımıza çıkıyor. Çeyiz veya günlük kullanımlar için tercih edilen yemeniler, tıpkı havlu kenarı modellerinde olduğu gibi yapılacak modelin resimlerini taşımalıdır. Bu sayede daha uyumlu tasarımlar meydana çıkarılacağı için ürünlerin albenisi artacaktır.

Anlatımlı Yazma, Yemeni ve Tülbent Oyaları

Tığ Oyası Yazma Kenarı Yapılışı
Tığ oyası ile tülbent kenarı yapılışı VİDEO
Tığ İşi Tülbent Oyası Yapılışı
Anlatımlı Tığ İşi Yazma Kenarı Nasıl Yapılır ?

Tığ işi yemeni kenarları,  püsküllü veya farklı motifli olarak tasarlanırsa, dışarı giyim için kullanılan aksesuarlar arasında da boy gösterecektir. Çünkü son dönemlerde yazmalar, başı kapamak için yapılan tercihler dışında bir de fular olarak dışarıda kullanılmaktadır. Bu yüzden daha hareketli veya geniş motifli kenar örnekleri, bu tip el işleri içerisinde kullanılabilir. Hem yeni modern yaşantının parçalarından tasarlayabilmek hem de vakit değerlendirmek için bu el işlerini yapmak doğru olacaktır.