Kapat

Tığ ve İğne Oyası Yemeni Kenarları

Anasayfa
El İşleri Tığ ve İğne Oyası Yemeni Kenarları
Tığ ve İğne Oyası Yemeni Kenarları

Yemeni oyaları, farklı yörelerin ve farklı hayal gücüne sahip bayanların denemeleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Her geçen gün daha modern ve yeni örnekler bizlere sunulurken, bir de eskide kalmış, unutulmuş modeller tekrar kullanılmaktadır. Tozlu raflarda bulunan bu örneklerden bir tanesi de boncuklarla süslenen yemeni örnekleridir. Boncuklar çok eski zamandan beri bayanlarımızın tercihleri arasında yer almaktadır. Fakat dönem dönem yeni modellerle karşılaşınca, ister istemez elimizdeki modelleri unutabiliyoruz. Tabi ki boncuklu modelleri bilen bayanlarımız da olabilir. Fakat değişen ve gelişen zamana uygun olarak bu modellerde de yemeni oya örnekleri farklılaştırılmıştır. Geçmiş dönemlerde basit boncuklarla yapılan işler şimdi, daha karmaşık örneklerle süslenebilmektedir. Tabi bu da hamarat bayanlarımızın kendilerini geliştirmeleriyle mümkün olabilmektedir. Kış günlerinin soğuğundan bizleri uzaklaştıracak, içimizde bahar sevinci yaşatacak çiçekli motifler de oldukça yemenilerde kullanılmaktadır.

Yemeni oya modelleri, çeyizlerin vazgeçilmez parçalarındandır. Bir yazımızda her yörenin işlenen oyalarında farklı duyguların yattığından bahsetmiştim. Çeyizler için yapılan yemeni kenar modelleri de, gelinlik kızların ve annelerinin hisleriyle bütünleştirilerek yapılmış özel parçalardan oluşmaktadır. İçinde birçok duygu ve anlam barındıran yemeni oyalarımız, Türk kültürünün de vazgeçilmez unsurlarından olmaktadır. Örgü yemeni oya örnekleri, tığla ve iğne oyasıyla yapılabilmektedir. Siz oya işlerinizi hangi alanda daha kolay ve severek yapıyorsanız onu tercih edebilirsiniz.

Tığ ve İğne Oyası Yemeni Kenarları

Genellikle çiçek modelleri, yemeni ve eşarpların vazgeçilmez dokularını oluşturmaktadır. Bunun olmasının sebebi ise, çiçek modellerinin iç açıcı ve cıvıl cıvıl olmasından ileri gelmektedir. Yemeni kenar örneklerini, eşarp, tülbent ve yemenilerinize uygun olarak seçtiğiniz zaman, onların orijinalliğine ve doğal dokusuna zarar vermeden, yemenilerinizi süsleyebilirsiniz. Sade eşarp desenleri de çiçeklerden oluştuğu için, bu alanda yapacağınız örnekler sizi zorlamaz, çünkü yemeni desenlerinize göre renkleri ve modeli belirleyerek kenar örneklerinizi işlemeye başlayabilirsiniz. Bunun dışında olan geometrik desenli veya klasik modellerde de daha oturaklı modeller seçebilirsiniz. Örneğin, fiyonk ve boncuklu örnekler bu alanda kullanabileceğiniz en uygun tekniklerden olacaktı