Kapat

Tilki Yastık Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Tilki Yastık Yapımı

Evlerde hem rahatlığı sağlayan, hem de dekoratif açıdan güzel bir alternatif olan yastıkları evin her alanında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapımını anlatacağımız bu tilki yastık da onlardan biri; çocuk odasından salona kadar evinizde her alanda hem dekoratif açıdan güzel duracak, hem de özellikle çocukların çok hoşuna gidecek olan bu yastığın yapımı da oldukça basit. Evinizde tilki şeklinde, sevimli ve dekoratif bir yastık tercih etmek istiyorsanız; ihtiyacınız olan malzemelerin listesi aşağıdaki gibi:

Malzemeler:
-Turuncu ya da kahve tonlarında, fon için bir kumaş,
-Fon kumaşının rengiyle uyumlu duracak renk ve desenlerde bir parça kumaş,
-Küçük, beyaz bir parça kumaş,
Elyaf,
-3 adet düğme, (Siyah ve iki adet düğmenin göz yapımında kullanılması için daha küçük, bir adet düğmenin burun kısmında kullanılmak üzere daha büyük olması önerilir.)
-Model kağıdı ya da karton,
-Dikiş malzemeleri.

Tilki Yastık Yapımı 1

Malzemelerini hazırladığınız yastığın yapımına, fon parçalarının kesiminden ve model çizip çıkarma aşamasından başlayabilirsiniz. İlk önce, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi tilkinin kafası gibi görünecek iki büyük ve eşit parçayı, turuncu ya da kahve olarak tercih ettiğiniz fon kumaşınızdan kesin. Bu parçalar yastığın kendisini oluşturacak; o nedenle normal kırlent boyutlarında ya da biraz daha büyük yapmanız daha iyi olacaktır.

Tilki Yastık Yapımı 2

Bu parçaları hazırladıktan sonra, model kağıdından bir yuvarlak parça kesin; yalnız bu parça tilkinin karnı gibi duracağı için az önce kesmiş olduğunuz fon parçalarının içine sığacak boyutta kesmeniz gerekiyor. Desenli kumaş parçasının üstüne kesmiş olduğunuz yuvarlak modeli koyup o boyutta bir parça çıkarın. Beyaz kumaş parçasından, az önce kestiğiniz kulaklı fon kumaşın iki kulak kısmının arasına tam sığacak boyutlarda olan bir üçgen kesin. Bu işlem için aşağıdaki görselden yararlanabilirsiniz.

Tilki Yastık Yapımı 3

Sırada kestiğiniz bütün parçaları birleştirme aşaması var: Kestiğiniz iki adet turuncu parçanın birini alın ve az önce kesmiş olduğunuz beyaz üçgeni görseldeki gibi kulakların arasına dikin. Beyaz parçanın alt köşesine büyük düğmeyi, iki yanına da eşit aralıklarda duracak şekilde küçük düğmeleri dikin. Kestiğiniz desenli yuvarlak parçayı da biraz alt kısma, tam ortalamaya dikkat ederek diktikten sonra iki parçayı tersten birbirine dikin ve dip kısmında küçük bir açıklık bırakarak yastık kılıfını ters yüz edin. Bıraktığınız açıklıktan içini alabildiğine elyafla doldurduğunuz yastığın açık kalan kısmını da dikin.

Tilki Yastık Yapımı 4

İşte yastığınız hazır: Dilerseniz farklı boyutlarda, renk ve desenlerde tilki yastıklar yaparak hepsini dekoratif olarak güzel duran bir grup halinde kullanabilirsiniz.

Tilki Yastık Yapımı 5

Yeni hobiler öğrenmek için bizi takipte kalın.

Tilki Yastık Yapımı 6