Kapat

Tilt Oyuncağı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Tilt Oyuncağı Yapımı

Çocukluk zamanlarınızdan hatırlarsınız; önce oyuncak olarak, daha sonra da atari oyunlarında karşımıza çıkan eğlenceli ve güzel bir oyun vardı: Tilt oyunu. Labirentlerden geçen topu hedefe ulaştırmak, sonuca giden doğru yolu bulmaya çalışmak, puan kazanmak bizim için çok eğlenceliydi. Eski oyunların ve oyuncakların zevkini, doğallığını, öğretici ve eğlendirici yönünü çocuklarınıza göstermek ve onları bilgisayardan, televizyondan, aslında onlar için zararlı olan eğlence metotlarından kurtarmak istiyorsanız; eski günleri hatırlamanızı sağlayacak eğlenceli tilt oyuncağını evde kendiniz de yapabilirsiniz. Oldukça basit birkaç malzeme sayesinde birkaç dakika içinde yapıp bitirebileceğiniz tilt oyuncağına çocuklarınız da sizin çocukluğunuz kadar bayılacaktır. Ayrıca arada kaçamak yapıp siz de eski günlerin bu oyununu oynayabilir ve eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. İşte tilt oyuncağını yapmak için size gereken birkaç basit malzeme…

Malzemeler:

-CD Kutusu, (Boş CD kutuları satılıyor; eğer bulamazsanız evde bulunan VCD ya da müzik CD’si kutularını da kullanabilirsiniz.)
-Dekorasyon çubukları, (Kırtasiyelerde ve hobi malzemesi satan dükkanlarda kolaylıkla bulabileceğiniz, renkli ve içi telli çubuklar.)
-Dekorasyon çubuklarını bulamazsanız; alternatif olarak maket hamuru, (Kırtasiyelerde bulabileceğiniz, oyun hamuruna benzer hamurlar.)
-Yapıştırıcı,
-Makas,
-Boncuk.

Tilt Oyuncağı Yapımı 1

Yapacağınız işlem çok basit ve sadece birkaç dakikanızı alacak: Dilerseniz bu işlemi çocuklarınızla birlikte de yapabilirsiniz. Bulduğunuz CD kutusunu alın ve iç kısmını çıkarın. Tamamen içi boş ve önü şeffaf kapaklı bir kutu formu oluşacaktır. Kapağını açtığınız kutunun içine, tellerden labirentler yapmanız gerekiyor.

İçine boncuktan top yapacağınız için; boncuğun rahatlıkla geçebileceği genişlikte bir labirent oluşturmalısınız. Bu labirentte bulunacak top için bir başlangıç, bir de tam çarpraz köşesinde de bir bitiş noktası oluşturun. Bu noktalara kalem yardımıyla bir yuvarlak çizebilir ya da daha farklı yöntemlerle bu noktaları işaretleyebilirsiniz. Ardından aşağıdaki görsellerden de örnek alarak labirentleri oluşturun.
Tilt Oyuncağı Yapımı 2

Bu labirentler köşeli, yuvarlak, spiral formunda olabilir. Labirenti oluşturmak için telleri bükerek şekillendirin ve zemine yapıştırın. İlk olarak sonuca ulaşan açık bir yol yaptıktan sonra, kalan kısımlara çıkmaz sokaklar ve labirentler yapabilirsiniz.

Tilt Oyuncağı Yapımı 3

Son olarak içindeki başlangıç noktasına boncuk koyduktan sonra CD kutusunun kapağını kapatın ve oynamaya başlayın! İşte eski yıllardan çıkıp gelen tilt oyuncağınız bitti; büyük küçük herkesin tadını çıkarabileceği bu oyuncağa herkes bayılacak!

Tilt Oyuncağı Yapımı 4