Kapat

Trabzon İğne Oyaları

Anasayfa
İğne Oyası Trabzon İğne Oyaları

İğne oyası örnekleri, el işi ve örgü teknikleriyle ilgilenen her bayanın tercih ettiği bir modeldir. Geçmiş zamanlardan günümüze kadar önem ve değerini kaybetmeden gelen iğne oyaları, her yöreye göre farklı teknik ve örneklerle çeşitlendirilmektedir. Bu alanda kullanılan, Nallıhan iğne oyası, İzmir iğne oyası modelleri, Gönen iğne oyaları, Muğla iğne oyası modelleri, Karadeniz iğne oyası modelleri, Rize iğne oyası modelleri, Sivas iğne oyaları ve Trabzon iğne oyası modelleri gibi birbirinden farklı kültür ve yöresel izler taşıyan iğne oyalarındandır. Trabzon oyaları, o yöreye ait bayanların çok daha fazla yemeni kullanmasıyla çok daha farklı örnekleri bünyesinde barındırmaktadır.

Yörelere Göre İğne Oyları Farklılık Gösterebiliyor

İlk bakışta oyaların hangi yörelere ait oldukları her ne kadar bilinmese de, kategori halinde toplanarak bunların bayanlara öğretilmesi gerekir. Bu alanda oluşturulan kategorilerden herkes faydalanabilir. Oldukça zor bir teknik olan iğne oyası, kendi bölgesine göre farklı duyguları da bünyesinde barındırmaktadır. Yemeni ve tülbentlerde kullanılan iğne oyalarının şekil ve desenleri, farklı duygular yansıtabiliyor. Örneğin, çok kızgın ve kavga etmiş bayanlar, kırmızı biberlerin işlendiği yazmaları kullanırken, bekar olan bayanlar beyaz, su gibi temiz bir tülbent kullanıyorlar. Bu alanda Trabzon iğne oyası örnekleri de, sıkça tercih edilen yöresel modellerdendir.

Trabzon İğne Oyaları

Trabzon iğne oyası havlu kenarları da, yemeni tülbent kenarlarına işlenen teknik ve motiflerle hazırlanmaktadır. Trabzon oyası havlu örnekleri, yine yazmalar gibi çok fazla tercih edilen yepyeni modellerden oluşuyor. Çok fazla yapan bayanlar, belli bir süre sonra yaptıkları oya modellerinde değişik örnekler arayışına giriyorlar. Bu örnekler, hem farklı hem de şık ve bilinmeyen örnekler olduğu için, yeni yazmaların kenarlarını süslemek için uygun örneklerdendir. Sıkça paylaşılan ve resimli tekniklerle anlatımları sağlanan farklı iğne oyası çeşitlerini her bayan öğrenebilir. Özellikle mutfak havlularında kullanılan Trabzon oya örnekleri, havlu desenlerine uygun olarak çok farklı modellerin ön plana çıkarılmasıyla yapılmış örneklerdir. Özellikle kır çiçekleri ve papatyalar ile yapılmış olan Trabzon havlu kenar oyaları, hem basit hem de hoş görünen bir yapıya sahiptir. Karadenizli bayanların yapmış oldukları Karadeniz iğne oyaları yazımıza göz atabilirsiniz.